Časť bývalej sovietskej výzbroje uskladnenej v Ruskej federácii je nepoužiteľná, takže informácie o „tisícoch tankov rozmiestnených za Uralom“ sú len mýtus, uviedol šéfredaktor ukrajinského portálu Defence Express Oleh Katkov. Informuje o tom portál Technology Org.

„Sovietske zbrane, ktoré sú v súčasnosti uskladnené ako rezerva, majú dva aspekty. Tento mýtus o tisícoch, desiatkach tisícoch tankov stojacich za pohorím Ural vznikol ešte v sovietskej ére, ale teraz sa dá veľmi ľahko overiť pomocou služby Google Maps,“ tvrdí vojenský expert Katkov.

Na internete je podľa neho možné nájsť presné súradnice mnohých zabezpečených vojenských skladov na území Ruskej federácie. A pomocou týchto súradníc je možné pozorovať „celkom príjemný pohľad na tanky bez veží“ a iné stroje, cez ktoré „už klíčia kríky a stromy“.

Za druhý dôležitý dôvod takejto neurčitej situácie s výzbrojou Katkov označuje tieňový export vojenskej techniky z Ruska. Je však ťažké zistiť, koľko peňazí takto „prepralo“ Ministerstvo obrany Ruskej federácie, keďže Rusko od roku 2020 tají svoje výdavky na štátne objednávky.

Ďalšie dôležité správy

WA 33 Trosťanec - Žena kráča okolo zničeného tanku v ukrajinskom meste Trosťanec počas 33. dňa ruskej invázie na Ukrajinu v pondelok 28. marca 2022. Spojené štáty sa domnievajú, že ukrajinským silám sa podarilo získať späť kontrolu nad mestečkom Trosťanec južne od mesta Sumy na východe krajiny. FOTO TASR/AP 

 
A woman walks past a destroyed tank in the town of Trostsyanets, Ukraine, Monday, March 28, 2022. Trostsyanets was recently retaken by Ukrainian forces after being held by Russians since
Neprehliadnite

Rusi dali ešte šancu ľahkému obojživelníku z čias vietnamskej vojny, píše Defence Express