Dav ľudí sa najprv zhromaždil na Hviezdoslavovom námestí pri starej budove Slovenského národného divadla. Protest, za ktorým stoja študenti Karolína Farská z gymnázia v Dubnici nad Váhom a Dávid Straka z gymnázia v Bratislave, sa stretol s nepriazňou počasia už na úvod, no organizátori vyzývali, aby sa ľudia nenechali odradiť dažďom.

Protestujúci sa o 17:00 pohli z Hviezdoslavovho námestia smerom na Námestie SNP, pričom na čele išli protestujúci s transparentom s nápisom „Skutok sa stal“. Demonštranti tiež držali transparenty s nápismi „Korupcia ničí slobodu“, „Oni držia spolu, my musíme tiež“ alebo „Vrahovia demokracie“ a tiež vlajky Slovenskej republiky. 

Ľudia skandovali, z davu sa ozývalo napríklad „Dosť bolo Fica“, „Nie je nám to jedno“, „Kaliňák odstúpiť“ alebo „Chceme lepšiu krajinu“.

Protest sa rozprestieral od námestia SNP až po Kamenné námestie, odhady počtu zúčastnených sa rôznili od 5 do takmer 10-tisíc.

Na podiu na Námestí SNP vystúpilo viacero umelcov a tiež stredoškolákov aj vysokoškolákov. Ako motiváciu organizovať protest alebo zúčastniť sa na ňom pritom uviedli fakt, že chcú na Slovensku ostať žiť.

Tisíce ľudí vyšli do ulíc. Dav skandoval: „Dosť bolo Fica“

Veľký protikorupčný pochod Zdroj: Karol Farkaš - NMH

Podľa hudobníka Michala Kaščáka je dobré, že študenti takto ukázali občianske sebavedomie. Situáciu zároveň prirovnal k protestom z novembra 1989, ktoré organizovali takisto študenti spolu s Verejnosťou proti násiliu. „Korupciu tiež môžeme označiť ako násilie na spoločnosti,“ vyhlásil M. Kaščák.

Podľa herca Maroša Kramára dajú podobné protesty jasný odkaz, že situácia v štáte nie je občanom ľahostajná. „Tu sme všetci doma, ostaňte tu, prosím Vás,“ povedal na margo organizátorov. Herec vyzdvihol ako príklad pozitívnej zmeny posun vo veci Mečiarových amnestií. Vystúpil aj Ján Greššo, ktorý vyzval k odvahe vyšetrovateľov.

Tisíce ľudí vyšli do ulíc. Dav skandoval: „Dosť bolo Fica“

Herec Maroš Kramár počas protikorupčného pochodu študentov v Bratislave Zdroj: SITA

„Nebojujeme len za študentov, ale aj za našich rodičov. Štát si má našich rodičov vážiť a nie okrádať,“ povedal na tribúne Štefan Straka, jeden z hlavných organizátorov pochodu.

Na pódium prišiel aj raper VEC.

„Plánovala som kariéru v diplomacii, no potom som musela svoju prácu opustiť, lebo som nechcel byť súčasťou podvodov na ministerstve,“ predniesla pred davom Zuzana Hlávková.

Tisíce ľudí vyšli do ulíc. Dav skandoval: „Dosť bolo Fica“

Zuzana Hlávková počas protikorupčného pochodu študentov Zdroj: Martina Brunovská

Organizátori protikorupčného študentského pochodu spísali memorandum s požiadavkami, ktoré odovzdali na Úrade vlády SR. Memorandum, ktoré prečítali aj na záver protestu, obsahuje štyri požiadavky. Prvou je odstúpenie ministra vnútra Roberta Kaliňáka, policajného prezidenta Tibora Gašpara a špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. Druhou je zrušenie Mečiarových amnestií. Treťou požiadavkou študentov je vyšetrenie amnestovaných káuz z obdobia vlády Vladimíra Mečiara. V rámci poslednej požiadavky požadujú študenti vyšetriť kauzy Gorila a Bašternák.