Tisíce ľudí sa v sobotu popoludní zhromaždili v nemeckom meste Lipsko, aby vyjadrili nespokojnosť s opatreniami zavedenými v súvislosti s koronavírusom SARS-CoV-2, informovala agentúra DPA.

Zhromaždenie organizovala regionálna skupina iniciatívy Querdenken (Nekonvenčné myslenie), podľa ktorej účasť dosiahla 20-tisíc ľudí. V Lipsku v nemeckej spolkovej krajine Sasko je počas víkendu naplánovaných 27 zhromaždení, píše DPA.

Väčšina demonštrantov v sobotu nemala na tvárach rúška a nedodržiavali ani predpísané rozstupy. Policajný hovorca uviedol, že je ,,takmer nemožné" dodržiavanie týchto opatrení kontrolovať.

Angela Merkelová odraz
Neprehliadnite

Merkelová vyzvala obyvateľov Nemecka, aby zostali doma

Vedenie mesta Lipsko pôvodne pochod v centre mesta nechcelo povoliť a podujatie plánovalo presunúť na iné miesto, píše DPA. Súd však v sobotu povolil na hlavnom námestí zhromaždenie s účasťou približne 16-tisíc ľudí. Súd v bavorskej metropole Mníchov však potvrdil zákaz protestov organizovaných hnutím Querdenken, ktoré sa mali konať v nedeľu a počas budúceho týždňa.

Na protestoch organizovaných týmto hnutím boli v minulosti prítomní i príslušníci hnutia tzv. ríšskych občanov (Reichsbürger) a ďalších krajne pravicových skupín, pripomína DPA. Zakladateľ Querdenken Michael Ballweg však akékoľvek formy extrémizmu odmietol a dodal, že jeho hnutie nemôže príslušníkom takýchto skupín zabrániť zúčastňovať sa na zhromaždeniach.