S odvolaním sa na ich vyjadrenia to dnes napísal spravodajský server CNBC. V súčasnosti existuje viac ako 19.000 kryptomien a desiatky blockchainových platforiem, teda podporných technológií, na ktorých digitálne meny stoja.

Nedávny pád kontroverznej digitálnej meny terraUSD a s ňou spárovanou kryptomenou luna vyvolal na trhu šok a otázku, či podobný osud nečaká aj ďalšie kryptomeny.

„Sme vo fáze, keď v podstate existuje príliš veľa blockchainových platforiem, príliš veľa kryptomien. To užívateľa mätie a vystavuje určitým rizikám, povedal minulý týždeň na Svetovom ekonomickom fóre (WEF) vo švajčiarskom Davose Bertrand Perez, ktorý vedie nadáciu Web3 Foundation.

„Je to podobné ako v začiatkoch internetu, keď existovalo veľa internetových spoločností. Nemálo z nich boli podvody a neprinášali žiadnu hodnotu. To sa všetko vyčistilo, "pripomenul Perez takzvanú dootcovú bublinu z roku 2001, keď malí aj profesionálni investori nakupovali akcie takmer všetkého, čo bolo aspoň okrajovo spojené s používaním internetu.

Do budúcnosti pravdepodobne pretrvajú desiatky kryptomien, myslí si šéf spoločnosti Ripple Brad Garlinghouse. Firma sa zaoberá cezhraničnými blockchaínovými platbami.

„Je otázne, či dnes potrebujeme 19.000 nových mien. Tých zákonných s núteným obehom je možno 180, "dodal.

„Keď sa zamyslíte nad blockchainami, (...) o desať rokov nebudú pravdepodobne stovky z nich existovať. Myslím, že bude niekoľko jasných víťazov pre rôzne druhy aplikácií, " povedal šéf kryptografickej burzy FTX U.S.. Brett Harrison.

„Uvidíme, ako to trh časom vyrieši," dodal.

Investičný riaditeľ spoločnosti Guggenheim Scott Minerd minulý týždeň konštatoval, že väčšina kryptomien je odpad. Bitcoin a ethereum, čo sú dve najväčšie a najznámejšie kryptomeny, ale podľa neho do budúcnosti prežijú.

Trh s kryptomenami už dlhší čas čelí tlaku na pokles cien. Bitcoin sa z maxima blízko 69.000 dolárov z vlaňajšieho novembra prepadol o viac ako 55 percent a z rekordov klesla aj séria ďalších kryptomien.

Ďalšie dôležité správy

Fed Vice Chair Nominee Lael Brainard Testifies Before Senate Banking Committee
Neprehliadnite

Vznik digitálneho dolára potrvá ešte aspoň päť rokov