Vedeli ste, že dva zo siedmich divov sveta boli v Turecku (Mauzoléum v Halikarnase a Artemidin chrám v Efese) a že najstaršie známe ľudské osídlenie na zemi je v tureckom meste Catalhoyuk a datuje sa do roku 7 500 pred naším letopočtom? Podľa legendy vo východnom Turecku na hore Ararat pristála Noemova archa. A ak ste si mysleli, že tulipány pochádzajú z Holandska, ste na omyle. Sú z tejto krajiny. Tak ako káva, ktorú pijeme. Tu má však inú chuť, pripravuje sa v špeciálnej konvici – džezve.

Čo by ešte mohlo Slováka dovolenkujúceho v Turecku zaujať? Je toho veľa. Napríklad muezzin, ktorý päťkrát denne zvoláva veriacich k modlitbe. Ak budete ubytovaní niekde v blízkosti mešity, počítajte s tým, že si cez deň na hotelovej izbe nepospíte.

Pri návšteve mešít musíte byť zahalený. Pred veľkými mešitami vám k tomu požičajú šatku. Často sa však musíte pred chrámom aj vyzuť.

Zaskočiť by vás mohlo napríklad požadovanie bakšišu (sprepitného). Za malý „úplatok“ však často môžete získať naozaj nadštandardné služby. Na študentskú zľavu na kartu ISIC sa tu však do múzea nedostanete, takmer všade majú jednotné vstupné. Vstupné na pamiatky sa väčšinou pohybuje okolo desiatich tureckých lír (3,35 eura).

Tipy a zaujímavosti pre dovolenkárov v Turecku

Zdroj: Flickr / Heribert Pohl / CC

Turecká riviéra je jedným z najobľúbenejších turistických letovísk. Podľa informácií ministerstva zahraničných vecí vlani navštívilo oblasť Antalye a Alanye viac ako 120-tisíc Slovákov. Naše zastupiteľstvo im pomáhalo riešiť predovšetkým straty či krádeže cestovných dokladov, osobných vecí, zranenia, hospitalizáciu a pomáhalo pri získavaní dokladov.

„Len počas minuloročnej letnej turistickej sezóny veľvyslanectvo v Ankare a honorárny konzulát Manavgat poskytli pomoc a asistenciu viac ako 800 občanom SR pri vybavovaní potrebných dokladov pre poisťovne, pri komunikácii s lekármi v nemocnici, riešili nespokojnosť turistov s poskytovanými službami a vydali päť náhradných cestovných dokladov,“ informuje rezort.

Slováci už na cestu do Turecka nepotrebujú víza. Dajte si však pozor na to, aby bol váš pas platný aspoň päť mesiacov po začiatku dovolenky v Turecku. V pase musíte mať tiež dve voľné strany.

Kam necestovať

Ministerstvo neodporúča cestovať Slovákom do oblastí susediacich so Sýriou, Irakom a Iránom (provincie Hatay, Siirt, Sirnak, Hakkari, Batman – mestá Adana, Hatay, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin, Şirnak, Hakkari).

„Cestovanie do týchto oblastí a zdržiavanie sa v štyridsaťkilometrovom pohraničnom pásme na turecko-sýrskej a turecko-irackej hranici odporúčame zodpovedne zvážiť. V prípade ciest do týchto oblastí je nevyhnutné rešpektovať odporúčania tureckých bezpečnostných orgánov a sledovať aktuálnu situáciu v krajine," varuje ministerstvo.

Zároveň upozorňuje, že v Turecku sa nedajú vylúčiť teroristické útoky. Vo veľkých mestách a letoviskách je problémom zase drobná kriminalita, krádeže dokladov a peňazí. Náhradný doklad vám vydá náš zastupiteľský úrad. Ak vám ukradnú pas, musíte o tom informovať miestnu políciu, ktorej záznam môžu od vás vyžadovať na hraničnom priechode pri odchode z Turecka.

Sieť pobočiek Western Union, kde môžete získať peniaze, je v Turecku kvalitná.

Jazdenie miestnou dopravou

Ak chcete v krajine cestovať miestnou hromadnou dopravou, pripravte sa na to, že môže byť pomerne divoká. Platí, že čím väčšie mesto, tým väčší dopravný chaos. Diaľkové autobusy sú však zväčša pohodlné a klimatizované. V letoviskách jazdia malé autobusy – dolmušy, minibusy či spoločné taxíky maximálne pre 15 cestujúcich.

Pohybujú sa väčšinou po stanovených trasách a zastavia na znamenie. Dostanete sa nimi takmer všade. Za cestovný lístok na MHD aktuálne zaplatíte 1,5 líry za jednu cestu. Cena taxi služieb sa pohybuje okolo 1 líry za kilometer.

Za chorobu sa platí

Aj tú najlepšie naplánovanú dovolenku môže pokaziť neočakávaná udalosť. Podľa minuloročných štatistík asistenčnej spoločnosti Mondial Assistance sa najviac poistných udalostí stalo v Turecku (19,6 percenta). Napríklad za ošetrenie hnačkových ochorení v Turecku zaplatíte viac ako 600 eur. Zlomenina ruky vás môže vyjsť aj vyše 3-tisíc eur. Ošetrenie boľavého zuba vám z peňaženky vytiahne aj 180 eur a úpal takmer 500 eur.

Klasické štátne zariadenia svojou kvalitou nevynikajú, skôr práve naopak. Zdravotnícke zariadenia zriadené pri univerzitách alebo súkromné zdravotné zariadenia sú vo väčšine prípadov naopak vybavené na mimoriadne vysokej úrovni a poskytujú veľmi kvalitné zdravotnícke služby. V oblasti väčších miest funguje tiež kvalitná služba akútnej lekárskej pomoci.

Ceny zjednávajte

Pri nakupovaní v arabských krajinách je už notoricky známy zvyk dohadovať sa o cene. Ak predavačovi venujete dostatok času a energie, môžete si tovar kúpiť aj za zlomok jeho ceny. Nakupujte až vtedy, keď sumu znížite aspoň o polovicu.

Medzi najvyhľadávanejšie suveníry patria jednoznačne ručne vyrábané koberce. Ich cena sa líši v závislosti od veľkosti, vzoru a kvality. Obľúbené sú aj medené výrobky, keramika, zlato či šperky.

„Pri fakultatívnych zájazdoch do rôznych predajní a výrobní kobercov by turisti nemali podľahnúť presviedčaniu predajcov o výhodnosti kúpy a v žiadnom prípade nepodpisovať kúpne zmluvy bez toho, aby sa dôsledne oboznámili s ich obsahom,“ radí ministerstvo.

Obmedzenia pri dovoze a vývoze

Dovoz cudzích mien do Turecka je povolený bez obmedzení. Vývoz devíz z Turecka je povolený do celkovej výšky 5 000 amerických dolárov alebo tureckých lír.

„Cestujúci si môžu priviezť alebo vyviezť osobné šperky v hodnote 15 000 amerických dolárov. Pri ich vyššej hodnote musia byť tieto pri vstupe deklarované. Pri nákupe v Turecku je potrebné naopak pri vývoze preukázať doklady o ich nadobudnutí,“ vysvetľuje odborník na spotrebné dane a clo Peter Šubík.

Okrem toho si môžu cestujúci do Turecka priviezť veci pre osobnú potrebu vrátane zdravotných potrieb a liekov ako aj darčekových predmetov až do hodnoty 300 eur na jednu osobu.

Povolené je priviezť:

 • 400 kusov cigariet
 • 100 kusov cigariek (s hmotnosťou max. 3 g/ks) alebo
 • 50 kusov cigár
 • 250 g cigaretového tabaku (vrátane 200 kusov cigaretových papierikov)
 • 250 g fajkového tabaku alebo 200 g žuvacieho tabaku alebo 200 g tabaku do vodných fajok alebo 50 g šnupacieho tabaku
 • 1 liter alkoholického nápoja s obsahom alkoholu viac, ako 22 % objemu
 • 1 liter alkoholického nápoja s obsahom alkoholu maximálne 22 % objemu
 • toaletné vody a toaletné prípravky v objeme najviac 600 ml
 • výrobky pre starostlivosť o pleť a toaletné potreby
 • 1 kg kávy, 1 kg rozpustnej kávy, 1 kg čaju, 1 kg čokolády, 1 kg sladkostí

Pri vývoze z Turecka je potrebné dávať si veľký pozor na predmety, ktoré Turecko považuje za kultúrne a prírodné dedičstvo. P. Šubík upozorňuje, že výklad tohto pojmu je pomerne obsiahly a sankcie v prípade podozrenia či zistenia takéhoto tovaru sú vysoké. Väzenie hrozí až do výšky 10 rokov.

„Kedže je prakticky nemožné posúdiť, či je konkrétny predmet chránený, nemali by sa cestujúci bez zodpovedajúceho povolenia príslušných tureckých orgánov pokúšať vo svojej batožine vyviezť kamene, mince, skameneliny a starožitne pôsobiace predmety,“ vysvetľuje P. Šubík.

Kedže je Turecko treťou krajinou, pri návrate na Slovensko platia limity pre dovoz tovaru v osobnej batožine a jeho oslobodenie od DPH. Na alkoholické nápoje a tabakové výrobky sa v povolenom množstve rovnako nevzťahuje ani spotrebná daň.

Pri ceste do Turecka ako tretej krajiny treba pamätať na to, že každá fyzická osoba, ktorá vstupuje do Spoločenstva alebo z neho vystupuje a prepravuje peniaze v hodnote 10 000 eur alebo viac, ohlási túto sumu príslušným orgánom členského štátu, cez ktorý vstupuje do Spoločenstva alebo z neho vystupuje.

Líry alebo eurá?

V Turecku je oficiálnou menou turecká líra (TRY), ak však cestujete ako turista, postačia vám aj eurá. Môžete ich vymeniť takmer všade alebo vám cenu prepočítajú (ceny tovarov môžete zjednávať aj v eurách).

Iné ceny sú v mestách a iné na vidieku. Ak cestujete na Tureckú riviéru, najdrahšie nakúpite v Antalyi a najlacnejšie v Alanyi. Asi najdrahšie sú letoviská Marmaris a Kemer.

Ceny potravín sa líšia v závislosti od lokality predajne. Najvýhodnejšie nakúpite v supermarketoch, ktoré sa nachádzajú v každom letovisku.

Orientačné ceny:

(1 euro = 2,9845 TRY - kurz k 26. júnu 2015)

 • Voda 1,5 l: 1 až 2 TRY (0,34 až 0,67 eura)
 • Káva: 1 až 2 TRY (0,34 až 0,67 eura)
 • Čaj: 0,5 až 1 TRY (0,17 až 0,34 eura)
 • Cola 0,5 l: 1 až 3 TRY (0,34 až 1,01 eura)
 • Pivo 0,5 l: 2 až 3 TRY (0,67 až 1,01 eura)
 • Víno 2 dl: 2 až 3 TRY (0,67 až 1,01 eura)
 • Mlieko: 1 až 2 TRY (0,34 až 0,67 eura)

Dôležité informácie

Telefónne čísla:

 • Požiarnici: 110
 • Zdravotnícka pomoc: 112
 • Polícia: 155

Veľvyslanectvo SR v Ankare

 • Atatürk Bulvarı 245, 06692 Ankara , Turecko
 • Tel.: +90 3124675075, +90 3124675076
 • Fax: +90 3124682689
 • Mobil: 00905337600384 (diplomatická služba po pracovnej dobe - pre občanov SR a EÚ v núdzi / Emergency call)
 • Email: [email protected] 
 • Úradné hodiny: v pondelok až piatok od 8:30 do 16:30 hod.

 Nabudúce: Dovolenka v Bulharsku