Čínsky prezident Si Ťin-pching vyjadril znepokojenie z pandemickej situácie vo vidieckych oblastiach v súvislosti s nadchádzajúcimi oslavami príchodu lunárneho nového roka, keď mnohí ľudia cestujú z veľkomiest za rodinami. Vo štvrtok o tom informovali čínske štátne médiá.

Si Ťin-pching tiež obhajoval takzvanú stratégiu nulového covidu, ktorú vláda po celoštátnych protestoch a negatívnych dôsledkoch pre čínsku ekonomiku napokon vlani v decembri zrušila, a označil ju za „správnu voľbu“.

„Prevencia a kontrola epidémie vstúpili do novej fázy, no stále sa nachádzame v období, keď musíme vyvinúť veľké úsilie,“ uviedol čínsky prezident v telefonátoch s regionálnymi politikmi, narážajúc na nedostatočnú kontrolu epidemickej situácie vo vidieckych oblastiach.

Čínske úrady odhadujú, že počas 40 dní trvajúceho obdobia na prelome januára a februára obyvatelia Číny uskutočnia až dve miliardy ciest, čo predstavuje takmer dvojnásobok minuloročného počtu a 70 percent úrovne pred pandémiou. Podľa štátnych médií len v priebehu stredy v Číne cestovalo viac ako 30 miliónov osôb.

Lunárny nový rok je najvýznamnejší z tradičných čínskych sviatkov. Začína sa 22. januára prvým novoluním po zimnom slnovrate a končí 9. februára 2024, keď nastupuje rok v znamení draka.

Ďalšie dôležité správy

Situácia v Číne, zatiaľ čo krajinou zmieta hroziaca epidémia koronavírusu, ktorý si vyžiadal už vyše 100 obetí a rýchlo sa šíri.
Neprehliadnite

Brusel dôrazne odporúča testy na covid-19 pre pasažierov z Činy. Peking hrozí protiopatreniami