Vysoké ceny energií môžu v Európe spôsobiť veľmi silný konflikt. Aby sme týmto občianskym nepokojom predišli, mali by sme sa na krátky čas vrátiť k fosílnym palivám, tvrdí podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans. Dodal, že táto hrozba je následkom ruskej invázie na Ukrajinu a jej riešenie musí mať pred klimatickou krízou prednosť, píše The Guardian.

Domácnosti potrebujú istoty

Ak v EÚ vznikne pre nedostatok energie veľmi silný konflikt, tak sa jej celkom určite nepodarí dosiahnuť jej klimatické ciele, tvrdí Timmermans. Podľa neho sa musíme uistiť, že priemysel bude fungovať čo najdlhšie, keďže rozbroje v spoločnosti sú tou jedinou vecou, ktorá by mohla pomôcť ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi.

Timmermans je podľa svojich slov v politike dosť dlho na to, aby vedel, že ľudí trápia skôr bezprostredné krízy než tie dlhodobé. Jeho cieľom je uistiť verejnosť v EÚ, že domácnosti v zime nebudú čeliť problémom s vykurovaním.

Úprimne totiž verí, že v opačnom prípade by v spoločnosti zavládla nervozita. Vojna so sebou priniesla neistotu, vysoké ceny potravín a energií. „Putin využíva všetky tieto prostriedky na to, aby v našich spoločnostiach vytvoril spory, takže sa musíme pripraviť na veľmi náročné obdobie,“ konštatuje Timmermans.

Ďalšie dôležité články

Aerial view refinery port Qatar, construction works and pilot boats
Neprehliadnite

Karty na trhu s plynom sa miešajú. Katar zrejme vytlačí Austráliu. Európe hrozí nová závislosť