Britský premiér Boris Johnson a francúzsky prezident Emmanuel Macron sa dohodli na usporiadaní anglo-francúzskeho summitu s cieľom posilniť vzájomné vzťahy po prísľuboch, že pomôžu Ukrajine poraziť Rusko. Informoval o tom denník The Times, píše v pondelok spravodajská televízia Sky News.

Vzťah medzi Francúzskom a Britániou

Vzťah lídrov Francúzska a Británie bol podľa denníka napätý, Johnson ho však údajne v nedeľu na summite G7 zo žartu nazval „le bromance" (blízky priateľský vzťah medzi mužmi) a povedal, že obaja sú na „100 percent zladení".

Po skončení formálnych rozhovorov na zámku Elmau v bavorských Alpách, kde sa koná summit G7, boli obaja štátnici videní, ako sa držia okolo pliec a popíjajú spolu bavorskú whisky.

Johnson na nedeľnom stretnutí Macrona varoval, že „akýkoľvek pokus o urovnanie konfliktu teraz spôsobí len trvalú nestabilitu". Ruský prezident Vladimir Putin by podľa jeho slov mohol takto získať „oprávnenie na večnú manipuláciu suverénnych štátov a medzinárodných trhov".

Začiatkom tohto mesiaca Macron totiž povedal, že o podmienkach akýchkoľvek mierových rokovaní s Putinom rozhodne Ukrajina.

Johnson vyzdvihol podporu Nemecka

Johnson dostal od novinárov aj otázku, či Francúzsko a Nemecko robia v otázke Ukrajiny dosť. Britský premiér v tejto súvislosti pochválil Nemcov bez toho, aby spomenul Francúzsko.

„V živote som neveril, že uvidím nemeckého kancelára vystupovať tak, ako to urobil Olaf Scholz, ktorý poslal zbrane v snahe pomôcť Ukrajincom pri obrane," odpovedal.

Ďalšie dôležité správy

Britský premiér Boris Johnson (vpravo) sa zdraví s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom.
Neprehliadnite

Johnson a Macron vidia príležitosť na zvrátenie priebehu vojny na Ukrajine