Sociálna sieť na zdieľanie krátkych videí TikTok v stredu požiadala súd vo Washingtone o predbežné opatrenie, ktorým by zablokoval nariadenie administratívy prezidenta Donalda Trumpa zakazujúce sťahovanie aplikácie v USA.

Podľa nariadenia americké firmy nemôžu distribuovať WeChat ani TikTok, takže obchody s aplikáciami, ktoré prevádzkujú Apple a Google, by mali aplikácie odstrániť. Ministerstvo však o jeden týždeň odložilo platnosť nariadenia týkajúceho sa TikToku, pričom ako dôvod uviedlo ,,pozitívny vývoj" rokovaní týkajúcich sa činnosti sociálnej siete v USA. V prípade WeChatu sanfranciská sudkyňa Laurel Beelerová vydala v sobotu predbežné nariadenie, ktorým nariadenie zablokovala.

Trump Approves TikTok Takeover By Oracle And Walmart
Neprehliadnite

Peking zrejme neschváli dohodu o aplikácii TikTok v USA

Podľa TikToku nie sú reštrikcie ,,motivované skutočnými obavami o národnú bezpečnosť, ale politickými motívmi v súvislosti s blížiacimi sa voľbami". Ak súd nezablokuje platnosť príkazu, bude to znamenať, že ,,stovky miliónov Američanov, ktorí si ešte nestiahli TikTok, budú vylúčení z tejto veľkej a rozmanitej online komunity šesť týždňov pred voľbami".

Majiteľ sociálnej siete, čínska firma ByteDance, sa dohodla s americkým softvérovým koncernom Oracle a maloobchodným reťazcom Walmart, že sa stanú partnermi TikToku v USA. Podľa ByteDance sa vytvorí nová spoločnosť TikTok Global, v ktorej bude čínska firma vlastniť 80 percent, Oracle by mal mať 12,5 percenta a Walmart 7,5 percent.

TikTok
Neprehliadnite

USA sa nepáči, že ByteDance chce väčšinový podiel v TikToku pri dohode s Oracle