Ich autormi sú startupy, ktoré v akcelerátore Challenger pracujú na vylepšeniach technológií a rozvíjajú plány pre ich uvedenie na trh. Už 10. februára na podujatí Demo day sa ukáže, ktorý z nich presvedčí investorov. Na Demo day vystúpi ako špeciálny hosť Martin Villig, spoluzakladateľ spoločnosti Bolt.

Osem začínajúcich firiem, ktoré prinášajú na trh technologické inovácie v oblasti ekológie a obnoviteľných zdrojov nastúpilo v októbri 2020 do akcelerátora Challenger. Jeho cieľom je pomôcť firmám nakopnúť ich podnikanie, vylepšiť ich biznis model, vstúpiť na trh a získať zákazníkov, partnerov a investorov pre ďalší rozvoj. Program rozbehla konzultačná spoločnosť CIVITTA s podporou Swiss Re, Microsoft, ZSE, Vienna Business Agency, Slovak Business Agency, Slovak Investment Holding, MMLaw a v spolupráci so Slovak American Foundation, Interreg Central Europe InNow a EIT Climate-KIC.

Verejné finále s Martinom Villigom, spoluzakladateľom spoločnosti Bolt

Päťmesačný proces mentoringu vyvrcholí 10. februára 2021 záverečným podujatím s názvom Demo day, na ktorom budú startupy prezentovať svoje technológie potenciálnym investorom. Vybraná firma získa možnosť rokovať o investícii v minimálnej výške 250 000 eur s CB Investment Management, hlavným investičným partnerom programu. Tri vybrané spoločnosti z minuloročného akceleračného programu takto získali investície vo výške viac ako 1,5 milióna eur.

Ilustračné foto.
Zdroj: Challenger
Ilustračné foto.

Demo day je online podujatie otvorené verejnosti, na ktorom po prvýkrát na Slovensku vystúpi aj Martin Villig, spoluzakladateľ estónskej spoločnosti Bolt, ktorej trhová hodnota je takmer 2 miliardy eur. Martin je skúsený startupista a patrí k najvýraznejším postavám novej generácie estónskych podnikateľov v technologickom sektore. Je na čele viacerých iniciatív na podporu mladých podnikateľov a vzdelávania ako Estonian Founders Society alebo Good Deed Education Fund.

Registrácia na podujatie je možná prostredníctvom: https://www.eventbrite.co.uk/e/challenger-accelerator-demo-day-tickets-136394486581

Pozrite sa, kto je vo finále akcelerátora Challenger

AgeVolt
Elektromobily sú čoraz populárnejšie. Jeden z ich hlavných problémov je však nedostatočná infraštruktúra smart nabíjacích staníc. AgeVolt preto prináša digitálny ekosystém, ktorý zahŕňa sieť dostupných inteligentných nabíjacích staníc pre elektromobily, k tomu energomanagement s dynamickým riadením energie a digitálnu platformu, ktorá umožňuje peer-to-peer zdieľanie nabíjačiek medzi ich vlastníkmi využitím vlastnej digitálnej meny.

Archee
Slovenský startup Archee prináša SPEAR Hydro – patentovaný mechanický systém, ktorý premieňa energiu z toku rieky na čistú a zelenú elektrinu. SPEAR Hydro je stabilný zdroj energie umiestnený v štandardnom recyklovanom riečnom člne, ktorý stačí zakotviť pri brehu a napojiť na miestnu sieť. SPEAR Hydro je schopný generovať až 190 kW elektriny a nepredstavuje žiadnu environmentálnu záťaž. Zapojenie jedného systému pomôže za 10 rokov ušetriť okolo 8 200 ton CO2.

E-Vision
Až 80% batérií zlyháva predčasne. E-Vision vyvíja riešenia, ktoré umožňujú, aby batérie fungovali lepšie a aby boli využívané efektívnejšie. Základom ich prístupu je technológia neinvazívnej obnovy kapacity, založená na aplikovaní elektrických impulzov do batérií. Tieto elektrické "šoky" dokážu vyčistiť ich vnútorné prostredie a obnoviť stratenú kapacitu.

Livestock Insider
Cieľom startupu Livestock Insider je zlepšiť chov hospodárskych zvierat a spôsob riadenia prísunu krmiva. Pre tento účel vytvorili softvér. Cloudová platforma zbiera a analyzuje dáta zozbierané z IoT zariadení, a vďaka strojovému učeniu poradí, ako zlepšiť výživu hospodárskych zvierat. Technológia tak zvýši produktivitu fariem.

eROBOT
Spoločnosť eROBOT navrhuje, vyvíja a implementuje inteligentné riešenia pre samoúdržbu a starostlivosť o mazanie priemyselnej robotiky. Sú tvorcami a výrobcami kompletného systému, ktorý zahŕňa filtračné zariadenia, senzory a softvér. Veľkou výhodou tohto riešenia je jeho pozitívny vplyv na životné prostredie. Ďalšou z výhod je, že riešenie prináša zákazníkom okrem zvýšenia produktivity aj výrazné úspory nákladov, keďže automatický systém predlžuje použiteľnosť oleja až po dobu životnosti robota. To eliminuje prestoje a odstávky robotických liniek z dôvodu servisu alebo poruchy.

GroundCom
Vo vesmíre sa dnes nachádza viac ako 1 500 malých satelitov. Do ôsmich rokov pribudne ďalších 6 000. Avšak, komunikácia medzi nimi a operátormi je neefektívna. Jedna pozemná stanica (anténa pre komunikáciu so satelitmi) operátorského tímu "vidí" satelit len približne jednu hodinu denne, keď nad ňou satelit prelieta. GroundCom prišiel s myšlienkou vytvoriť sieť takýchto pozemných staníc po celom svete, ktoré bude možné ovládať na diaľku - online. Vďaka tomu operátori získajú prístup k desiatkam pozemných staníc, ktoré si môžu prenajímať podľa potreby.

RE-leaf
RE-leaf prišiel s nápadom recyklovať opadané lístie na super-udržateľný papier, čím pomôže mestám dosiahnuť uhlíkovú neutralitu. Takýto papier je šetrný k životnému prostrediu, pretože pri jeho výrobe sa nepoužívajú žiadne chemikálie. Výsledkom je výrazné zníženie emisií CO2, nižšia cena produktu a papier, ktorého spotreba nepredstavuje riziko pre prírodu.

Ilustračné foto.
Zdroj: Archee
Ilustračné foto.