„Ako je to možné? Čo sa to s nami stalo a porobilo,“ kladie si otázku bývalý minister financií Ivan Mikloš. Vo svojom texte pre denník SME hľadá odpovede na to, ako sa naša spoločnosť dostala do štádia, kedy si viac ľudí v pokračujúcej vojne u nášho suseda želá víťazstvo agresora.

Nepovažujú Slovensko za svoj domov

Zo spomínaného prieskumu vychádza, že približne pätina respondentov si želá jasné víťazstvo Ruska, pričom viac ako polovica sa priklonila k ruskému víťazstvu.

Podľa Mikloša tak možno tvrdiť, že tí Slováci, ktorí si dnes želajú víťazstvo Ruska v jeho agresívnej vojne, v skutočnosti nepovažujú Slovensko za svoj domov.

„Pretože domov je to, čo je nám vzácne, čo je pre nás dôležité, čo sme ochotní brániť a za čo sme ochotní bojovať. Okrem toho platí, že ak je náš domov, naša vlasť a hodnoty ako sloboda, nezávislosť, naša územná celistvosť dôležité pre nás, tak chápeme ich dôležitosť a posvätnosť nielen v prípade ich ohrozenia u nás doma, ale aj všade inde, o to viac u našich susedov,“ vysvetľuje Mikloš.

Myslí si, že ak k pochopeniu nášho suseda nedochádza ani napriek tomu, že jeho prehra by ohrozovala aj nás, je evidentné, že domov, domovina či vlasť „sú pre nás len prázdne zhluky písmen“.

Povysáva celú extrémnu pravicu

Zároveň Mikloš Slovákom pripomína, že sa Putinovo Rusko netají tým, že by sme mohli byť ďalší na rade.

Preto sa podľa neho natíska otázka, koľkí z tých, ktorí si želajú víťazstvo agresora, by boli ochotní postaviť sa Rusku so zbraňou v ruke tak, ako to dnes robia Ukrajinci.

„A koľkí z nich by, naopak, agresora vítali a ponúkli mu svoje kolaborantské služby?“ pýta sa ďalej.

Zároveň nadväzuje, že ho neprekvapuje výsledok, ktorý hovorí o najhustejšom výskyte potenciálnych proputinovských kolaborantov medzi voličmi Fica a fašistov.

„Mimochodom, na mieste Uhríka by som bol veľmi nervózny, pretože tak, ako Fico kedysi povysával ľavicový priestor, dnes sa zjavne chystá povysávať celú extrémnu pravicu,“ doplnil.

Ďalšie dôležité správy

Oslavy 31. výročia nežnej revolúcie na Slovensku sa v hlavnom meste Bratislava zmenili na protest voči vláde SR na čele s premiérom Igorom Matovičom, ktorý v krajine zaviedol nepopulárne bezpečnostné opatrenia v snahe zamedziť šíreniu koronavírusu Covid - 19.
Neprehliadnite

Väčšina Slovákov chce, aby Rusko vyhralo vojnu na Ukrajine, vyplýva z prieskumu SAV