Väčšina maturitných či promočných príhovorov končí slovami o tom, ako má mladá generácia zmeniť svet. Podľa milionára Johna Crowleyho, výkonného riaditeľa biotechnologickej firmy Amicus Therapeutics, to nie je práve tá najlepšia rada, píše portál CNBC.

Napredovanie malými krokmi

Crowley sa k majetku dopracoval vlastnými silami. Tvrdí, že rozumné podstupovanie rizika môže často viesť k revolučným nápadom. Ak je ale vaším hlavným kariérnym cieľom zmeniť svet, môžete sa podľa neho sklamať.

„Iba málo ľuďom sa podarilo zmeniť svet. Ak si vo svojom živote či počas vysokej školy zaumienite, že zmeníte svet, tak dosť riskujete,“ prezradil milionár.

Ľudia, ktorí k riziku pristupujú rozumne, sa vyhýbajú takýmto všeobecným cieľom a zameriavajú sa skôr na konkrétnejšie a dosiahnuteľnejšie ciele. „Uvedomujú si, že musia svoju misiu jasne zadefinovať,“ dodal.

Zdrvujúca diagnóza

Crowleyho dvom deťom v roku 1998 diagnostikovali vzácnu a často smrteľnú Pompeho chorobu. Po konzultácii s niekoľkými doktormi sa podnikateľ rozhodol, že na ňu nájde liek svojpomocne. V roku 2000 tak založil biotechnologický startup Novazyme Pharmaceuticals.

O rok neskôr firmu predal spoločnosti Genzyme Corporation za viac než sto miliónov dolárov, no aj naďalej v nej pôsobil ako podpredseda. Mohol tak dozerať na vývoj lieku pre svoje deti. Tie sa ho v januári 2003 dočkali. Podľa Crowleyho im liek zachránil život.

„Keď sa zamyslím nad tým, čo sme robili, tak sme si nedali za cieľ zmeniť svet. Dali sme si za cieľ zmeniť iba jeho veľmi malú časť, ktorá však pre našu rodinu znamenala celý svet,“ zamyslel sa Crowley.

Milionár si je istý, že skromnejší počiatočný cieľ je skvelou príležitosťou, ako možno svoje ambície po jeho naplnení rozšíriť. Rovnako to podľa neho videli aj Steve Jobs či Bill Gates, ktorí svojimi nápadmi chceli pôvodne zmeniť iba IT sektor.

Ďalšie dôležité správy

Jonathan Sanchez s manželkou Jacqueline
Neprehliadnite

Bol prvým milionárom v rodine. Na týchto päť vecí sa podľa neho neoplatí míňať čas ani peniaze