V čase, keď bol na Slovensku vyhlásený selektívny lockdown, vyhlásili sa aj výnimky. Jednou z mnohých boli aj ponechané otvorené lyžiarske strediská. Zima na svahu tak plynulo pokračuje a to už od 3. decembra, kedy sa spustila prevádzka na Donovaloch.

Pre mnohých nepochopiteľné odôvodnenie lyžovačiek v zmysle, že individuálny športový amatérsky výkon v exteriéri je možný, potešil prevádzkovateľov. Tržby počas vianočných prázdnin sú pre nich kľúčové. U niektorých ale nastal problém s komunitným testovaním, ktoré bolo treba rýchlo zorganizovať. Podmienkou pre vstup na lyžiarsky vlek je totiž negatívny antigénový alebo PCR test, nie starší ako 72 hodín.

Samotná organizácia odberových miest ostala na samosprávach, strediskách a napokon na majiteľoch lyžiarskych stredísk. Tí sa s ňou pasujú dodnes.

Odberové kontajnery

V piatok minulý týždeň boli do lyžiarskych stredísk na Štrbskom Plese a v Tatranskej Lomnici umiestnené mobilné kontajnery (mobilné odberné miesta – MOM), v ktorých sa podľa slov spoločnosti Tatry Mountain Resorts budú realizovať antigénové testovania lyžiarov. Tie by sa mali začať už od utorka. Pribudnúť by mali aj v Jasnej. „Kým v prípade Vysokých Tatier pôjdeme cestou mobilných kontajnerov, v prípade Jasnej pripravujeme odberné miesto v jednom z objektov priamo na Bielej púti,“ informoval Juraj Chovaňák, riaditeľ marketingu TMR.

Tohtoročná lyžovačka bude iná ako po minulé roky. Zimné strediská sa už pripravujú.
Neprehliadnite

Lyžovačky budú. Lyžiarske strediská by inak rátali likvidačné straty

Logistika a samotné zriadenie komunitného testovania na svahoch nebolo jednoduché. „Administratíva, kontajnery, odberné tímy, testy, to všetko si vyžiadalo extrémne nasadenie síl a aj preto sme radi, že sa nám to podarilo zvládnuť v relatívne krátkom čase a už čoskoro budú môcť tieto MOM-y pomôcť s testovaním lyžiarov a návštevníkov hôr,“ doplnil Dušan Slavkovský, riaditeľ horského strediska Vysoké Tatry.

To, či budú kapacity stredísk postačujúce, ťažko povedať. Všetci prevádzkari vlekov a lanoviek radia, aby sa ľudia nechali otestovať v mieste bydliska. Aj pre nich samotných to bude väčšia istota. Pod svahom sa im totiž môže stať, že kapacity budú plné, alebo sa do strediska z dôvodu pozitívneho testu nedostanú.

Mobilné odberové miesto v Tatranskej Lomnici je prichystané od piatku minulého týždňa.
Zdroj: TMR
Mobilné odberové miesto v Tatranskej Lomnici je prichystané od piatku minulého týždňa.
Lyžiarov čaká 6 odberových miest vo Vysokých Tatrách a 11 pri príchode do Jasnej, Liptova a Horehronia.
Zdroj: TMR
Lyžiarov čaká 6 odberových miest vo Vysokých Tatrách a 11 pri príchode do Jasnej, Liptova a Horehronia.

Opatrenia by mali byť účinné a v strediskách by podľa odborníkov nemalo dochádzať k šíreniu nákazy. Marek Harbuľák, prezident Zväzu cestovného ruchu (ZCR) SR z Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska hovorí, že riešenie pre lyžiarske strediská v podobe testovania pripravili odborníci, bolo schválené Ústredným krízovým štábom a preto verí, že budú v súčasnej podobe účinné.

Za poplatok vs. bezplatné

Testovanie v mieste bydliska alebo v jeho blízkosti sú bezplatné. V lyžiarskych strediskách je to trochu inak. „Nové miesta, ktoré vznikajú v niektorých lyžiarskych strediskách pre potreby lyžiarov, sú však súkromnou aktivitou týchto stredísk a tu sú podmienky stanovené tak, že to ide na náklady týchto stredísk. To znamená, že si testovanie priamo v strediskách budú hradiť lyžiari,“ uvádza pre TREND M. Harbuľák.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa