Plošné testovanie v Nitre prebieha pokojne a bez problémov. Po viac ako hodine od začiatku testovania to uviedol nitriansky primátor Marek Hattas. „Chcem sa poďakovať všetkým, ktorí spolupracujú na tomto veľkom projekte. Už mi avizovali aj niektorí starostovia, že takisto začali s testovaním. Som rád, že sme v jednom odbernom mieste pilotne spustili aj aplikáciu TustOne, ktorá bude zbierať niektoré údaje. Ak sa nám osvedčí, tak zdigitalizujeme aj iné odberné miesta," skonštatoval Hattas.

Mesto má podľa jeho slov dostatok zdravotníkov a v prípade potreby vie ich počty ešte zvýšiť. „Písal mi aj profesor Vladimír Krčméry, že má v zálohe štyri tímy, takisto aj ozbrojené sily nám dávali k dispozícii zdravotný personál. Trošku nám meškali niektorí administratívni pracovníci, ale už všetko funguje tak, ako má," povedal primátor.

Takmer štyri desiatky odberných miest by podľa radnice mali byť zárukou, že aj napriek očakávanému veľkému záujmu ľudí sa všetci záujemcovia stihnú v priebehu víkendu otestovať. Magistrát počíta aj s tým, že na odberné miesta budú prichádza tiež záujemcovia z iných okresov. „Umožníme im otestovať sa, chcel by som ich však vyzvať, aby sa primárne dali otestovať vo svojom okresnom meste, kde by mali fungovať mobilné odberné miesta. Posielali sme tisíc testov a tisíc certifikátov aj do podniku Duslo Šaľa, aby si aj tam mohli spraviť testovanie. Takže robíme všetko preto, aby sme to zvládli a verím, že za víkend sa stihne celý okres otestovať," uviedol Hattas.

Na snímke zľava minister zdravotníctva SR Marek Krajčí a primátor mesta Nitra Marek Hattas
Neprehliadnite

Variant nového koronavírusu zachytili už aj v Nitre. Situácia je alarmujúca, tvrdí Krajčí

Pandemická situácia v Nitre i v celom regióne je podľa jeho slov stále kritická. Obzvlášť ťažká je v nitrianskej fakultnej nemocnici, ktorá iba veľmi ťažko zvláda nápor hospitalizovaných pacientov. „Posledné informácie od riaditeľa nitrianskej nemocnice Milana Dubaja mám, že do nemocnice chodí okolo 40 pacientov, no pripravení sú na 20 až 30. Takže je to veľmi veľa, a to číslo je extrémne vysoké. Priemerný počet úmrtí v meste Nitra, za jeden mesiac v bežnom období, je približne 130. V októbri, novembri a v decembri sa krivka zvyšovala a za december tu bolo 330 úmrtí, čo je viac ako dvojnásobok. Trend pokračuje a čísla za prvé dni januára sú taktiež extrémne," skonštatoval primátor.