Počas testovania na Orave a v Bardejove bolo celkovo urobených 140 945 testov. Z nich je 5 594 ľudí pozitívnych, čo predstavuje 3,97 percenta infekčných ľudí z celkového čísla prevedených testov. Odhad vlády bol, že maximálna účasť na testovaní bude 155-tisíc ľudí. Premiér Igor Matovič o tom informoval na pondelkovej tlačovej konferencii. Najviac nakazených bolo v okrese Tvrdošín, nasledujú Námestovo, Bardejov a Dolný Kubín. 

„Išli sme do toho s tým, že sme predpokladali, že približne každý desiaty človek bude pozitívny a formou antigénových testov dokážeme identifikovať približne 30 až 40 percent zo všetkých pozitívnych. Cieľ, ktorý sme si stanovili sme trafili úplne presne," vyjadril sa predseda vlády. Podľa neho bol tak pilotný projekt opodstatnený. 

Na snímke predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) počas príhovoru v rámci 16. schôdze NR SR 23. októbra 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Matovič: Pilotné testovanie splnilo nadmieru očakávania

„Na pilotnom testovaní sa podieľalo 5 063 ľudí, zapojilo sa aj 444 vojenských lekárov, nasadili sme všetko, čo sme mali," povedal minister obrany Jaroslav Naď. Okrem toho informoval, že sa zapojilo aj 920 dobrovoľníkov bez nároku na honorár. Minister zdravotníctva Marek Krajčí zároveň oznámil, že v tejto chvíli majú k dispozícii približne 20-tisíc ponúk od dobrovoľníkov, ktorí sú pripravení pomáhať pri celoplošnom testovaní na území Slovenska. Premiér aj ministri sa poďakovali armáde, zdravotníkom, hasičom, samosprávam a dobrovoľníkom aj občanom za zodpovedný prístup. 

„Sme pripravení vstúpiť do druhej etapy, ktorá by mala tento týždeň začať," uviedol náčelník Generálneho štábu OS SR Daniel Zmeko. Z pohľadu velenia OS SR zhodnotil prvú fázu operácie Spoločná zodpovednosť ako úspešnú. Doplnil, že nezachytili žiadne zásadné pochybenia. Cieľom operácie bolo tiež zozbierať poznatky, ktoré zapracujú do prípravy ďalších fáz, napríklad aj potrebu vytvorenia personálnych záloh. Precizovať chcú aj spoluprácu so samosprávami. Výzvou je podľa neho tiež zabezpečiť dodanie materiálu v dostatočnom predstihu v rámci operácie Kuriér.