Spotrebiteľský časopis dTest zisťoval ako dlho a či vôbec účinkujú prípravky proti komárom. Produkty testoval dvoma druhmi komárov z rodov Aedes a Culex, ktoré sa u nás najčastejšie vyskytujú. Test simuloval denné aj nočné podmienky a zúčastnili sa ho muži i ženy. Po 30 minútach od aplikácie repelentu dobrovoľníci vložili ruku do testovacieho boxu s 200 komármi.

Výsledky testu ukázali, že klasické repelenty fungujú pomerne spoľahlivo, ale na rôzne dlhú dobu. Väčšina z nich chránila testujúcich zhruba štyri hodiny, čo je podľa dTest-u slušný výsledok vzhľadom na náročné podmienky testovania.

Prepadákom bol náramok proti komárom Aptonia, ktorý v skúške ochrany pred útokom komára rodu Aedes zlyhal už po 11 sekundách, u menej agresívneho komára Culex po 17 sekundách.

V teste neobstáli ani mobilné aplikácie generujúce ultrazvukové frekvencie ako je Anti Mosquito Sonic Repellent od Zodinplexu pre operačný systém Android i Anti Mosquito – Sonic Repeller od Pico Brothers pre iOS. Útoku komára neodolali už po niekoľkých sekundách.

dTest hodnotil aj mieru rizika vzniku nežiaducich účinkov látok, ktoré repelenty obsahujú. Ide napríklad o DEET, látku, ktorá sa pôvodne používala ako pesticíd v poľnohospodárstve, IR3535, icaridín či zlúčeniny na prírodnej báze – citronela či citriodiol.

Výrobky, ktoré obsahujú vysoký podiel účinnej látky, môžu spôsobovať citlivým osobám krátkodobé problémy ako je bolesť hlavy, nevoľnosť alebo podráždenie kože. Inak riziko dlhodobých zdravotných problémov, ako je rozvoj alergie či rakoviny, používaním repelentu počas obmedzenej doby nehrozí. Repelenty treba používať iba vtedy, keď je to nutné.

Alternatívou k chemickým prostriedkom sú prírodné produkty – sójový alebo nimbový olej, vitamíny zo skupiny B, ale aj cesnak a aromatické rastliny ako je mäta, levanduľa, bazalka, muškát či aksamietnica.

Víťazom testu sa stal Autan Tropical spray, predávaný aj pod značkou Off, ktorý testujúcich ochránil najdlhšie – približne 5 hodín.

V teste repelentov prepadol náramok i mobilné aplikácie