Spotrebiteľský magazín dTest si preklepol 32 omega-3 doplnkov vo forme želatínových kapsulí a tekutých olejov. V produktoch skúmal obsah konkrétnych omega-3 mastných kyselín, meral množstvá vitamínu D a hľadal ortuť, ktorá sa môže vyskytovať v morských rybách.

Test na obsah ťažkého kovu absolvovali s výbornou známkou všetky produkty. Množstvo ortute v nich bolo natoľko malé, že sa nedalo zmerať.

Na výrazné rozdiely medzi doplnkami poukázali výsledky merania obsahu omega-3 mastných kyselín. Na vrchole rebríčka sa s najväčším množstvom látky na 100 gramov hmotnosti umiestnili dva produkty - MedPharma Omega 3 rybí olej a Farmax MaxiCor.

Test omega-3 doplnkov hľadal na obaloch prehnané množstvá látok

Zdroj: medpharma.sk; farmax.cz/

Aj o spodnú priečku rebríčka sa podelili dva doplnky, a to tobolky TrecNutrition Omega 3-6-9 a olej Equazen Eye Q, ktoré boli na omega-3 mastné kyseliny najchudobnejšie.

Test omega-3 doplnkov hľadal na obaloch prehnané množstvá látok

Zdroj: trec-nutrition.co.uk; heureka.cz

Zodpovedajú etikety skutočnosti?

Spotrebiteľský magazín rozdával hodnotenia aj za maximálne odporúčané dávky, ktoré výrobcovia predpisujú na obaloch doplnkov. Zaujímalo ho, či sú dostatočné a korešpondujú s množstvami látok, ktoré v nich nameralo laboratórium.

„Predpísané maximálne denné dávky omega-3 siahajú v drvivej väčšine bohato nad 500 miligramov,“ zhodnotila šéfredaktorka dTestu Hana Hoffmannová. Z toho vyplýva, že na deklarované hodnoty na škatuľkách doplnkov sa dá spoľahnúť. Niektorí výrobcovia dokonca nešetrili ani inými účinnými látkami, ktoré výrazne prekračovali sľúbené hodnoty.

Prepadák testu

Nedá sa to však povedať o všetkých testovaných doplnkoch. Našiel sa aj taký, v ktorom boli množstvá na obale nadhodnotené. Nedostatočnú známku udelil dTest výrobku Pharma Nord Bioaktívny Marin Plus. Podľa výsledkov laboratórnych testov podliezol sľúbený obsah látok o 25 percent, čo nemohla napraviť ani započítaná neistota merania.

Test omega-3 doplnkov hľadal na obaloch prehnané množstvá látok

Zdroj: pharmanord.cz

Vitamín D pod denným limitom

Spotrebiteľský magazín si preveril aj množstvá vitamínu D, ku ktorému sa hlásilo 5 testovaných produktov. V troch v podobe oleja a kapsulí sa vitamín D vyskytoval prirodzene (Möllers, FagronBiotter) a do dvoch bol umelo pridaný výrobcami (kapsule Nutrend a olej Lysi).

Namerané množstvá sa v porovnaní s deklarovanými na obale veľmi nelíšili, a preto si produkty z tejto časti testu odniesli veľmi dobré a dobré známky. Množstvom vitamínu D sa ani jednému z produktov nepodarilo presiahnuť odporúčanú dennú dávku.