Americká automobilka Tesla, na čele ktorej stojí miliardár Elon Musk, zostáva jednotkou na trhu s elektromobilmi v Spojených štátoch. Jej trhový podiel sa však znižuje, pretože konkurenti uvádzajú na trh čoraz viac cenovo dostupnejších modelov. Vyplýva to zo správy spoločnosti S&P Global Mobility.

V tohtoročných prvých troch štvrťrokoch sa podiel Tesly na trhu s elektromobilmi v USA podľa tejto správy znížil na 65 percent zo 71 percent pred rokom a zo 79 percent v roku 2020.

S&P predpokladá, že do roku 2025 sa tento podiel prepadne na menej ako 20 percent.

Pozícia Tesly sa mení

Pokles trhového podielu Tesly v USA sa síce očakával, jeho tempo by však mohlo znepokojovať investorov, upozornil server CNBC.

Akcie Tesly od začiatku tohto roka stratili takmer polovicu hodnoty. Musk sa v poslednom čase sústredí hlavne na internetovú spoločnosť Twitter, ktorú na konci októbra kúpil za 44 miliárd dolárov. To medzi investormi vyvoláva obavy, či Musk príliš nerozptyľuje svoju pozornosť a či sa dostatočne venuje riadeniu Tesly.

Podľa S&P teraz Tesla pomaly stráca dominantné postavenie na trhu v USA v prospech elektromobilov s cenou pod 50-tisíc dolárov, kde „Tesla zatiaľ nie je skutočným súperom", uvádza správa.

Cena elektromobilu Tesla s názvom Model 3 vrátane dodania síce začína zhruba na 48 200 dolároch, zvyčajne sa však tieto autá predávajú drahšie kvôli príplatkom za voliteľnú výbavu.

„Pozícia Tesly sa mení, pretože prichádzajú nové a dostupnejšie modely, ktoré prinášajú rovnaké či lepšie technológie a prevedenia," uviedla S&P.

„Keďže možnosť výberu aj záujem spotrebiteľov o elektromobily sa zvyšujú, bude pre Teslu v budúcnosti ťažké udržať si dominantnú pozíciu," dodáva S&P.

Pracujú na modeli novej generácie

Agentúra Reuters na začiatku týždňa s odvolaním sa na zdroje oboznámené so situáciou informovala, že Tesla vyvíja novú verziu elektromobilu Model 3 s cieľom znížiť výrobné náklady. Musk v októbri uviedol, že Tesla pracuje na modeli novej generácie, ktorý bude menší a lacnejší ako doterajšie modely.

Trh s elektromobilmi je zatiaľ veľmi malý. Z viac ako desiatich miliónov áut zaregistrovaných v USA v tohtoročných prvých troch štvrťrokoch tvorili elektromobily len zhruba 525 000 vozidiel, teda približne päť percent.

V rovnakom období vlani bolo zaregistrovaných 334 000 vozidiel, čo predstavovalo necelé tri percentá celkového počtu registrácií, plynu z údajov S&P. Kvôli úspechu Tesly a vládnym stimulom sa však na tento trh začali viac sústrediť aj tradičné automobilky.

Ďalšie dôležité správy

WA 14 archív Grünheide - Na archívnej snímke z 15. septembra 2022 hlavný vchod do závodu amerického výrobcu elektrických áut Tesla v nemeckom Grünheide. Spoločnosť Tesla oznámila za 3. štvrťrok zdvojnásobenie zisku. Prispel k tomu rast tržieb o viac než polovicu, pričom tie dosiahli nový rekord. Napriek tomu však tržby zaostali za očakávaniami. FOTO TASR/DPA

ARCHIV - 15.09.2022, Brandenburg, Grünheide: Der Haupteingang zur Fabrik der Tesla Gigafactory Berlin Brandenburg. Tesla legt am 19. Oktob
Neprehliadnite

Tesla plánuje postaviť ďalší závod v Ázii, kandidátom je Južná Kórea