Šéf spoločnosti Elon Musk pohrozil presunom centrály a budúcej produkcie do iného štátu USA. E. Musk už vo štvrtok (7. 5.) zamestnancom oznámil, že v piatok popoludní sa výroba v závode vo Femonte opätovne spustí, aj keď v obmedzenej miere.

Úrady v okrese Alameda, kde sa závod nachádza, však spustenie výroby neumožnili, nakoľko karanténne opatrenia na obmedzenie šírenia nového koronavírusu zostávajú v okrese v platnosti. Tesla potom v sobotu podala žalobu na pôde súdu v San Franciscu s tým, že rozhodnutie úradov okresu Alameda je zneužívaním moci. Guvernér Kalifornie totiž vo štvrtok oznámil, že podniky na území štátu sa budú môcť otvoriť.

SpaceX Chief Engineer Elon Musk speaks to media in front of Crew Dragon cleanroom at SpaceX Headquarters in Hawthorne, California on October 10, 2019., Image: 476100177, License: Rights-managed, Restrictions: *** World Rights ***, Model Release: no, Credit line: Yichuan Cao / ddp USA / Profimedia
Neprehliadnite

Elon Musk opäť tweetuje a investori Tesly tým strácajú milióny. Iní cítia príležitosť na zisk

Okres Alameda plánuje ponechať karanténne opatrenia v platnosti až do konca mája. V rámci nich môžu byť v prevádzke len firmy, ktorých výroba je považovaná za nevyhnutnú. A podľa úradov „produkcia Tesly nevyhnutná nie je“. E. Musk zároveň v sobotu na Twitteri napísal, že nevylučuje presun centrály a prípadne aj budúcej produkcie Tesly do iného štátu USA, napríklad do Texasu alebo Nevady.

„Či necháme vo Fremonte aspoň výrobné aktivity, to bude závisieť od toho, ako sa k Tesle bude v budúcnosti pristupovať,“ uviedol E. Musk. Závod vo Fremonte je jediným závodom Tesly na území USA. Minulý rok v ňom vyrobili takmer 500-tisíc áut.

Prípadný presun výroby by tak nebol jednoduchý. Ako povedal analytik Dan Ives, na presun produkcie mimo Fremontu by firma potrebovala 12 až 18 mesiacov.