Odbyt amerického výrobcu elektromobilov Tesla dosiahol za 1. štvrťrok rekordnú hodnotu.

Od začiatku januára do konca marca automobilka dodala 310 048 vozidiel. Spoločnosť tak prekonala očakávania analytikov, ktorí odhadovali dodávku 308 836 vozidiel.

Akcie Tesly posilňujú o tri percentá, za posledný mesiac spevnili o 33 percent.  Za dva roky  si akcie pripísali neuveriteľných 1 067 percent.

Za rekordným odbytom stojí okrem iného aj nová továreň  Tesly v Šanghaji.

Skoro dvojnásobok

Vlani Tesla dodala na trh rekordných 936 172 elektromobilov, čo bol oproti predchádzajúcemu roku nárast o 87 percent. 

Odbyt za štvrtý štvrťrok dosiahol 308 600 vozidiel. V minulom prvom štvrťroku predstavoval odbyt 184 800 vozidiel.

„ Bolo to mimoriadne ťažký štvrťrok kvôli narušeniu dodávateľských reťazcov a čínskej politike nulovej tolerancie voči covidu-19," uviedol zakladateľ automobilky Tesla Elon Musk.

Napriek problémom

Teslu, spolu so zvyškom automobilového priemyslu, tiež poškodil rozsiahli nedostatok dielov a inflácia. Kritické komponenty, ako sú polovodiče, sú stále nedostatkové a ceny surovín ako nikel a hliník sa zvýšili po tom, čo Rusko vo februári spustilo inváziu na Ukrajinu.

V USA necháva Tesla zákazníkov čakať celé mesiace, kým vybavia objednávky áut.

Generálny riaditeľ spoločnosti Tesla Elon Musk v polovici marca varoval pred inflačnými tlakmi na podnikanie a zvýšil ceny svojich áut v USA aj v Číne.

Tesla kombinuje odbytové čísla za svoje drahšie elektromobily Model S a Model X a lacnejšie Model 3 a Y.

Minulý týždeň Tesla oficiálne otvorila svoje novú továreň na elektromobily v brandenburskej obci Grünheide neďaleko Berlína. Je to jej prvá továreň v Európe.

Ďalšie dôležité správy

Výstavba závodu amerického výrobcu elektromobilov Tesla pri obci Grünheide, ktorá sa nachádza 30 kilometrov od Berlína v nemeckej spolkovej krajine Brandenbursko
Neprehliadnite

Tesla otvorí svoju prvú európsku gigafabriku v Berlíne