Americký výrobca elektromobilov Tesla ostro kritizuje zdĺhavé regulačné procedúry v Nemecku, kde sa tento rok v lete chystá otvoriť svoju prvú európsku továreň. Informovala o tom vo štvrtok agentúra Reuters. Tesla, na čele ktorej stojí podnikateľ Elon Musk, chce v novej továrni začať výrobu elektromobilov Model Y do začiatku júla.

Cesta na spustenie produkcie je však pomalá a komplikujú ju spory ohľadne ochrany životného prostredia. Vlani v decembri nemecký súd automobilke nariadil dočasne zastaviť výrub stromov v mieste novej továrne. Reagoval tak na tvrdenie ochrancov prírody, že výrub stromov by mohol ohroziť hady pri ich zimnom spánku.

Továreň značky Tesla
Neprehliadnite

Tesla dodala v 1. kvartáli viac vozidiel, ako sa čakalo

„Nemecký systém pre schvaľovanie priemyselných a infraštruktúrnych projektov a územné plánovanie je v priamom rozpore s naliehavou potrebou plánovať a realizovať takéto projekty, ktoré sú nevyhnutné na boj proti klimatickým zmenám," citoval Reuters z listu, ktorý Tesla adresovala nemeckému súdu.

Automobilka v liste s dátumom 7. apríla označuje za „obzvlášť iritujúce", ​​že stále neexistuje žiadny harmonogram pre konečné schválenie jej továrne, o ktoré požiadala už pred 16 mesiacmi.

Tesla chce vo svojej továrni v Grünheide, čo je niekoľko kilometrov juhovýchodne od Berlína, spočiatku vyrábať 150-tisíc elektromobilov. Postupne plánuje objem produkcie zvýšiť až na pol milióna ročne. Predpokladá sa, že nová továreň vytvorí tisíce pracovných miest.