Americký výrobca elektromobilov Tesla predstavil plány na vybudovanie siete dobíjajúcich staníc v Číne. Na úseku od východu na západ krajiny dlhom 5-tisíc kilometrov bude 27 staníc na dobíjanie elektrických áut. Trasa kopíruje legendárnu Hodvábnu cestu a mala by byť najdlhšou trasou s dobíjacími stanicami v krajine. Informovala o tom agentúra Bloomberg.

Zariadenia pre dobíjanie sú zásadné, ak sa elektrické autá majú presadiť. Obavy z dojazdu áut sú jedným z hlavných dôvodov, prečo ľudia nechcú vymeniť auto s benzínovým motorom za elektromobil.

Trasa s dobíjacími stanicami zahŕňa deväť miest. Začína na východe v pobrežnom meste Čou-šan a končí na západe pri hraniciach s Kazachstanom v meste Korgas. Voľne tak sleduje rovnakú trasu ako Hodvábna cesta. Vodiči elektromobilov tak budú môcť cestovať k rôznym turistickým atrakciám bez obáv z toho, že ich auto bude bez energie.

Tesla
Neprehliadnite

Americké úrady skúmajú desať smrteľných nehôd vozidiel Tesla od roku 2016

Čína je najväčším svetovým trhom s elektromobilmi a pre Teslu je to kľúčový trh. Má tam v Šanghaji továreň a predáva mesačne tisíce vozidiel. Tesla už v Číne zriadila zhruba 840 dobíjajúcich staníc a viac ako 65-tisíc dobíjacích stĺpov vo viac ako 310 mestách. Teraz bude mať pozdĺž Hodvábnej cesty dobíjaciu stanicu každých 100 až 300 kilometrov. Pri dobrých poveternostných podmienkam tak budú môcť vodiči po 15 minútach dobíjania prejsť až 250 kilometrov.

Rozhodnutie o vytvorení siete dobíjacích staníc môže byť tiež snahou Tesly o zlepšenie svojho obrazu v Číne. Ten v posledných mesiacoch utrpel, keď niektoré autá Tesly boli z bezpečnostných dôvodov zakázané vo vojenských komplexoch, a po proteste nespokojného zákazníka na aprílovom autosalóne v Šanghaji.

Podľa údajov čínskeho zväzu predajcov osobných áut predaj vozidiel Tesla v máji silne rástol. Minulý mesiac sa veľkoobchodný predaj týchto áut vyrobených v Číne zvýšil na 33 463 z aprílových 25 845.