Tesla, ktorá je priekopníkom v oblasti elektromobilov, začala vlani predávať tiež batérie pre využitie v domácnostiach a podnikoch.

E. Musk, ktorý má v Tesle podiel 26 percent a v SolarCity podiel 22 percent, vyhlásil, že získanie SolarCity je „jasné rozhodnutie" a „niečo, čo sa má uskutočniť". Obom firmám by sa podľa neho darilo lepšie, keby ponúkali svoje výrobky pod jednou strechou a pod spoločnou značkou, vyhlásil podľa agentúry AP počas utorkovej telekonferencie.

Investorov Tesly ale zámer 44-ročného E. Muska, považovaného niektorými za vizionára, príliš nepresvedčil. Akcie firmy sa v predĺženom obchodovaní prepadli o viac než 12 percent. Trhová hodnota firmy tým klesla o zhruba 4,3 miliardy dolárov (3,8 miliardy eur), čo je viac ako hodnota ponuky na získanie SolarCity, napísala agentúra Reuters.

Akcie SolarCity, ktorej šéfuje Muskov bratranec Lyndon Rive, o 15 percent narástli.

Podľa analytika Ivana Feinsetha zo spoločnosti Tigress Financial Partners si investori prajú, aby sa Tesla pokiaľ možno sústredila na Teslu, vyrábala Tesly a ďalej ich rozširovala. „Môže tu byť dojem, že (transakcia) toto sústredenie odníme, čo by mohlo finančne ublížiť Tesle, ktorá bude sústavne potrebovať veľa peňazí," uviedol podľa Reuters.