Mohutné protesty a veľké nepokoje, ktoré spôsobil v Kazachstane prudký nárast ceny skvapalneného ropného plynu (LPG), pokračujú.

Ako v piatok informovala tlačová služba kazašského ministerstva vnútra, počas ,,špeciálnych operácií" bezpečnostných síl už bolo zadržaných približne 3000 ľudí, 26 osôb označovaných úradmi za ,,zločincov" bolo ,,zlikvidovaných" a ďalších 18 ich bolo zranených. Pri zásahoch proti demonštrantom doteraz zahynulo 18 príslušníkov bezpečnostných zložiek a  748 ich bolo zranených.

Úrady nateraz nezverejnili údaj o počte obetí v radoch civilného obyvateľstva. Podľa stanice Azattyk však len v hlavnom meste Nur-Sultan môže ísť o desiatky ľudí. Kazašské vedenie vo vzťahu k nim používa výrazy ,,likvidácia", ,,teroristi" a ,,eliminácia".

Výpadky internetu a rabovanie

Kazachstan, najväčší a najbohatší zo stredoázijských štátov, zažíva najhoršie protivládne protesty za posledných najmenej 10 rokov.

Ako v piatok informovala agentúra Interfax všetky budovy miestnych úradov v krajine sú už pod ochranou orgánov činných v trestnom konaní. V mnohých lokalitách sa údajne vytvorili ,,oddiely domobrany", ktorých členovia-dobrovoľníci pomáhajú poriadkovým silám obnoviť a ,,chrániť ústavný poriadok". Z viacerých lokalít podľa Interfaxu hlásia pogromy a rabovanie.

Námestník primátora mesta Alma-Ata, Akim Jeržan Babakumarov, pre Interfax povedal, že situácia je zložitá a ,,teroristi" stále vzdorujú bezpečnostným silám, ktorých protiteroristický operácia pokračuje.

Obyvatelia Almy-Aty majú stále problémy s prístupom na internet. Štátny kanál Chabar 24 uviedol, že Kazachstan dočasne obmedzil prístup na internet, ,,aby zaistil bezpečnosť". Vo štvrtok večer bol prístup na internet obnovený, no o dve hodiny neskôr v mestách Nur-Sultan a Alma-Ata opäť ,,vypadol" a v Alma-Ate nefungoval ani v piatok ráno. Nedajú sa ani prijímať správy odoslané zo zahraničia prostredníctvom messengerov.      

Tokajev poďakoval Putinovi

Kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev v piatok oznámil, že bezpečnostným zložkám dovolil, aby do ,,teroristov" bez varovania strieľali ostrými nábojmi. Informovala o tom agentúra AP.

Tokajev počas svojho prejavu odvysielaného televíznymi stanicami opäť obvinil ,,teroristov" a "militantov" z rozsiahlych nepokojov, ktoré v krajine vypukli. ,,Tí, ktorí sa nevzdajú, budú zlikvidovaní," povedal Tokajev s tým, že bezpečnostným zložkám dovolil zabíjať.

Kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev.
Zdroj: Jevgenij Biyatov, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP
Kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev.

,,Zo zahraničia sa ozývajú výzvy na rokovania a mierové riešenie. Sú to nezmysly. Ako môžeme rokovať so zločincami, s vrahmi? Máme dočinenia s ozbrojenými a vycvičenými banditmi... takže ich treba zlikvidovať," povedal Tokajev v rámci svojho tretieho verejného prejavu v uplynulom týždni, píše agentúra AFP.

,,Na najväčšie kazašské mesto Alma-Ata podľa Tokajeva zaútočilo ,20-tisíc banditov", ktorí mali ,,jasný plán útoku". Kazašský prezident poďakoval vedúcim predstaviteľom Ruska, Číny a Turecka za ich podporu, pričom ,osobitne poďakoval" ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi za vyslanie vojenských jednotiek s cieľom potlačiť nepokoje.

Jednotky mierového kontingentu

Tokajev v piatok potvrdil, že do  Kazachstanu začali prichádzať jednotky zjednoteného mierového kontingentu vojsk Organizácie zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (ODKB), aby ,,pomohli dať všetko do poriadku".

,,Tento kontingent prišiel na obmedzený čas, aby vykonával najmä funkcie istenia a ochrany strategických objektov," povedal Tokajev v piatok na stretnutí štábu pre boj s terorizmom. V jeho rámci tiež vyhlásil, že operácie ,,proti teroristickým aktivitám" v Kazachstane budú ,,pokračovať až do úplného zničenia militantov".

Interfax dodal, že prezident počas zasadnutia vydal množstvo príkazov, ktoré majú viesť k ďalšej stabilizácii situácie v krajine. Tokajev už skôr uviedol, že ústavný poriadok v Kazachstane bol v podstate obnovený vo všetkých regiónoch krajiny.

,,Miestne úrady majú situáciu pod kontrolou. Ale teroristi naďalej používajú zbrane a poškodzujú majetok občanov," povedal.

Podľa stanice Azattyk pristálo v Kazachstane päť lietadiel s bieloruskými príslušníkmi ,,mierovej misie" ODKB. Podľa ruských agentúr Moskva do Kazachstanu vyslala svoje elitné jednotky - podľa dostupných informácií budú nateraz v Alma-Ate, kde sa situácia vyhrozila najviac.

Petícia proti vstupu vojsk

Generálny tajomník ODKB Stanislav Zas v rozhovore pre RIA Novosti uviedol, že ,,mierotvorcovia" presunutí do Kazachstanu majú právo použiť zbrane v prípade útoku ,,ozbrojených gangov". Uviedol tiež, že dĺžka trvania ich misie v Kazachstane bude dohodnutá s tamojším ministerstvom obrany. Nespresnil však, kde bude armáda rozmiestnená.

Petíciu proti vstupu vojsk členských štátov ODKB do Kazachstanu podpísalo na internete už viac ako 11.000 ľudí. Informovala o tom rozhlasová stanica Azattyk, ktorá je kazašskou redakciou Rádia Sloboda (RFE/RL).  

V texte petície sa píše, že protesty, ktoré vypukli v Kazachstane, mali ,,prevažne pokojný charakter a žiadosť prezidenta Kasym-Žomarta Tokajeva o vojenskú pomoc zo strany ODKB je nelegitímna". Žiadosť Tokajeva o vojenskú pomoc bola orgánmi ODKB schválená. Presun vojsk na územie krajiny sa začal 6. januára a ukončený by mal byť 7. januára. Podľa Zasa ide o presun 25000 vojakov.

Podľa iniciátorov petície zverejnenej na webe Change.org je však "nespochybniteľné", že v súčasnej situácii, ,,keď je krajina plná nespokojnosti más a súčasné vedenie rýchlo stráca posledné zvyšky svojej legitimity", je vstup týchto jednotiek ohrozením suverenity Kazachstanu a aktom invázie. ,,Nemôžeme dovoliť, aby sa autoritatívny režim, ktorý za desaťročia svojej existencie úplne zničil inštitúciu demokratických volieb a neutralizoval základné práva a slobody svojich občanov, vrátane takých základných, ako je sloboda zhromažďovania, držal na bajonetoch našich vojakov," uvádza sa v texte.

Jeho autori deklarujú, že nemôžu pripustiť, aby "sa naši vojaci stali nástrojom zabíjania nespokojných kazašských občanov. Nemôžeme pripustiť, aby sa medzi našimi národmi začala bratovražedná vojna."

Nazarbajev s dcérami údajne opustil krajinu

Bývalý prezident Kazachstanu Nursultan Nazarbajev už údajne opustil krajinu. S odvolaním sa na svoje zdroje to v piatok napísal na svojom telegramovom účte kazašský spravodajský web Orda.kz.

Prvý prezident Kazachstanu údajne odišiel z krajiny spolu so svojimi dcérami a ich rodinami. V Kazachstane vraj zostal iba jeho starší brat Bolat Nazarbajev. V príspevku si šéfredaktor Orda.kz tiež všíma, že v oficiálnych vyhláseniach sa prestalo uvádzať hlavné mesto pod názvom Nur-Sultan. Tento nový názov pre Astanu na počesť prvého prezidenta krajiny jednomyseľne schválil kazašský parlament pred tromi rokmi.

Šéfredaktor Orda.kz dodáva, že štátne orgány ani štátne médiá od začiatku súčasnej politickej krízy v krajine nespomínajú meno bývalého prezidenta a nehovoria ani o tom, čo sa s ním stalo. V meste Taldykorgan v stredu dav strhol sochu Nazarbajeva.

Kirgizské médiá v noci na piatok informovali, že do tamojšej metropoly Biškek prileteli dve lietadlá, ktoré údajne patria Nazarbajevovej rodine.

Cenové dohody štyroch firiem

Kazašský protimonopolný úrad podozrieva najväčšieho predajcu skvapalneného plynu v krajine z cenových dohôd. Podľa agentúry TASS o tom v piatok informovala televízna stanica Chabar-24. 

,,V ich postupne boli zistené známky tajnej dohody o cených a zneužívaní dominantného postavenia na trhu," citoval TASS z televíznej správy. Stanica Chabar-24 dodala, že pokud sa spoločnostiam podozrivým z nezákonného jednania preukáže, že sa 'cenového komplotu' skutočne dopustili, tak ich čakajú pokuty.

V správe konkrétne spomenuli štyri firmy - KazMunayGas, Kazgermunai, CNPC AktobeMunaiGas a Kazakhoil. K podozrivému zdraženiu došlo v priebehu minulého roka. ,, Zatiaľ čo pôvodne sa cena pohybovala v okolí 67-tisíc tengov, koncom roka prekročla 100-tisíc tengov," uviedol vo vysielaní televízie hovorca Úradu na ochranu hospodárskej súťaže. 

Dodal, že úrad údaje týkajúce sa tohto prípadu predloží do 20 dní prezidentovi Tokajevovi. Kazažská vláda podľa agentúry TASS v piatok uvalil šesťmesačné cenové stropy na skvapalnený plyn a benzín a taktiež moratórium na zvyšovanie taríf.