Medziročné tempo rastu spotrebiteľských cien v eurozóne sa v máji zrýchlilo na 2 percentá z 1,6 percenta v apríli. Ukázali to v utorok predbežné údaje európskeho štatistického úradu Eurostat. Inflácia v regióne, ktorý zaviedol euro, tak minulý mesiac prekonala roky „nepolapiteľnú" cieľovú úroveň Európskej centrálnej banky (ECB), ktorou je inflácia tesne pod hranicou 2 percentá.

Ekonomika
Neprehliadnite

Spotrebiteľská dôvera v eurozóne vyskočila v máji na viac než 2,5-ročné maximum

Pokiaľ ide o hlavné zložky inflácie v eurozóne, v máji sa v medziročnom porovnaní najviac zvýšili ceny energií, o 13,1 percenta, po náraste o 10,4 percenta v apríli, nasledované cenami služieb (o 1,1 percenta v porovnaní s 0,9 percenta v apríli), neenergetických priemyselných produktov (0,7 percenta po zvýšení o 0,4 percenta v apríli), zatiaľ čo rast cien potravín, alkoholu a tabaku zostal stabilný, na aprílovej úrovni 0,6 percenta.

Podľa analytikov však májová úroveň inflácie pravdepodobne nebude jej vrcholom. Odhadujú, že koncom roka by sa inflácia mohla priblížiť k hranici 2,5 percenta, pretože k cenovým tlakom prispieva aj zotavovanie sa eurozóny z dvojitej recesie vyvolanej pandémiou nového koronavírusu a nedávne zvýšenie cien komodít.