Po celé desaťročia rástla čínska ekonomika oveľa rýchlejšie ako americká. To by sa však mohlo tento rok zmeniť, keďže zotavovanie amerického hospodárstva z pandémie nového koronavírusu naberá tempo.

Ekonómovia zlepšujú svoje prognózy hospodárskeho rastu USA, keďže očkovanie proti ochoreniu Covid-19 sa zrýchľuje a Washington prijal nový balík stimulov vo výške 1,9 bilióna USD (1,59 bilióna eur). To je oveľa viac, ako mnohí ešte pred pár mesiacmi odhadovali.

Na fotke je terajší podpredseda vlády a minister financií Slovenskej republiky Eduard Heger.
Neprehliadnite

SOPK je sklamaná z diskusie k Plánu obnovy, zváži svoju ďalšiu účasť

Spoločnosť Goldman Sachs predpovedá, že sa hrubý domáci produkt (HDP) Spojených štátov v roku 2021 zvýši o 6,9 percenta. To bude najrýchlejšie tempo jeho rastu od roku 1984. A banka Morgan Stanley je ešte optimistickejšia, keďže odhaduje expanziu americkej ekonomiky až o 7,3 percenta.

Americký dolár
Neprehliadnite

USA na križovatke: Zabojujú proti znehodnocovaniu dolára alebo proti nezamestnanosti

V oboch prípadoch by to bolo viac ako tohtoročný cieľ čínskej vlády, ktorým je rast HDP nad úrovňou 6 percent, aj keď niektorí analytici z Wall Street predpovedajú Číne tento rok zvýšenie HDP až o 8,4 percenta.

V každom prípade sa zdá, že tempo rastu americkej ekonomiky by mohlo konkurovať alebo dokonca prekonať rast HDP Číny. Bol by to pozoruhodný úspech, pretože USA sú oveľa vyspelejšou ekonomikou a pred vyše 10 rokmi ich zasiahla tzv. veľká recesia, pričom čínska ekonomika aj počas vtedajšej globálnej krízy rástla.