Švédsky telekomunikačný koncern Ericsson oznámil za minulý rok rast zisku o takmer tretinu. Výsledky výrazne podporil záver roka napriek tomu, že aj vo 4. kvartáli spoločnosti klesol podiel na významnom čínskom trhu.

Prekonal očakávania analytikov

Druhý najväčší výrobca telekomunikačných zariadení na svete v utorok informoval, že za rok 2021 dosiahol čistý zisk na úrovni 23 miliárd švédskych korún (2,19 miliardy eur). V porovnaní s rokom 2020 to znamená rast o 30 percent.

Vývoj celoročného zisku ovplyvnil najmä 4. kvartál, v ktorom sa čistý zisk Ericssonu zvýšil o 41 percent na 10,1 miliardy SEK. Prekonal tak očakávania analytikov, ktorí počítali s jeho poklesom na 7,1 miliardy švédskych korún.

Tržby za rok 2021 dosiahli 232,3 miliardy švédskych korún, čo je zhruba úroveň z predchádzajúceho roka. V poslednom kvartáli vzrástli o 3 percentá na 71,3 miliardy švédskych korún.

Problémy na čínskom trhu

Na kľúčovom čínskom trhu sa firme nedarilo, keďže Švédsko sa pripojilo ku krajinám, ktoré vyradili čínske spoločnosti Huawei a ZTE z dodávok komponentov pre 5G siete.

Tržby Ericssonu v kontinentálnej Číne klesli v minulom roku až o 7,7 miliardy švédskych korún, spoločnosť však ich pokles dokázala vykompenzovať zvýšením dodávok telekomunikačných zariadení v krajinách, z ktorých sa musel po tlaku Washingtonu stiahnuť zasa čínsky Huawei.

Ďalšie dôležité správy

Stánok Ericssonu v Hannoveri
Neprehliadnite

Zakázali Huawei, stratili časť čínskeho trhu. Napriek tomu Ericsson zvýšil kvartálny zisk