Celosvetovo uznávané periodiká ako New York Times, Wall Street Journal či Bloomberg, ale aj svetové finančné inštitúcie, ako je Medzinárodný menový fond akoby podľahli Putinovej parafráze výroku slávneho amerického spisovateľa Marka Twaina, ktorý kedysi povedal: „Správy o mojej smrti sú značne prehnané,“ píše The Telegraph.

Uvedené inštitúcie to urobili, keď si osvojili oficiálnu štatistiku o ruskom HDP zverejnenú Kremľom, podľa ktorej sa ruská ekonomika od apríla do júna scvrkla oproti rovnakému obdobiu minulého roka menej ako o predpokladané štyri percentá.

Zvláštne je, že hoci západní novinári spochybňujú Putinove propagandistické vyhlásenia naznačujúce, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý má židovský pôvod, je vlastne maskovaný nacista, ktorý zmasakroval civilistov v Buči, alebo že 82 zavraždených novinárov, ktorí si dovolili kritizovať Putinovu vládu, si len nedávalo pozor na otvorené okná, nekriticky vydávajú za skutočnosť jeho nepravdivé a ničím nepodložené vyhlásenia o ruskom HDP.

Štyri roky ekonomického rastu

Proruskí analytici a komentátori sa poponáhľali vytrubovať do sveta toto číslo, ktoré je údajným triumfom dokazujúcim „odolnosť“ ruskej ekonomiky čeliacej sankciám slobodného sveta či exodu západných firiem z Ruska. Samozrejme, štvorpercentný prepad HDP by v nijakom prípade nemal byť dôvodom na oslavu, keďže invázia na Ukrajinu odpílila štyri roky ekonomického rastu a uvrhla ruskú ekonomiku na úroveň z roku 2018.

Ešte znepokojujúcejším na celej veci je však spôsob, akým západné médiá na oboch stranách Atlantiku opakujú vyhlásenia ruských predstaviteľov o ekonomických úspechoch krajiny bez toho, aby si preverili ich pravdivosť. Narábajú totiž s nimi ako s faktmi, ktorými mnohokrát ani zďaleka nie sú. Ich nekritickým zverejňovaním svetové médiá totiž nahrávajú Putinovi, a len papagájujú jeho selektívnu ekonomickú propagandu, pričom im unikajú varovné signály, ktoré majú priamo pred očami.

Kedysi boli dôveryhodné

Údaje zverejňované Kremľom, a konkrétne ruským federálnym štatistickým úradom (Rosstat), ekonomická komunita dlho považovala za do značnej miery, ak nie úplne dôveryhodné – prinajmenšom do začiatku invázie. V nasledujúcich mesiacoch sa ekonomické správy Kremľa stali čoraz deravejšími. Zväčša sú len čiastkové a neúplné, selektívne neuvádzajú nepriaznivé štatistiky a uvádzajú len vybrané údaje, ktoré zobrazujú ruskú ekonomiku v čo najpriaznivejšom svetle. Ruská vláda už nezverejňuje určité ekonomické ukazovatele, ktoré sa pred vojnou aktualizovali na mesačnej báze.

Tieto v súčasnosti neexistujúce merania zahŕňajú údaje o zahraničnom obchode vrátane údajov o vývoze a dovoze, najmä s Európou; mesačné údaje o produkcii ropy a zemného plynu; vývozné množstvo tovaru; prílev a odliv kapitálu; účtovné závierky veľkých spoločností, ktoré predtým povinne zverejňovali samotné spoločnosti; údaje o menovej báze centrálnej banky; údaje o priamych zahraničných investíciách; údaje o poskytovaní pôžičiek; a ďalšie údaje súvisiace s dostupnosťou úverov. Štatistická kreativita Kremľa ďaleko presahuje metodologické prepočty.

Chodia na nekonečné dovolenky

A Kremeľ sa uchyľuje k skutočne špinavým trikom. Napríklad údaje o nezamestnanosti, ktoré nie sú príliš lichotivé, upravuje tak, že vyvíja nátlak na podniky, aby namiesto prepúšťania posielali zamestnancov na nekonečne dlhé „povinné neplatené dovolenky“.

Okrem toho miera nezamestnanosti nezahŕňa ani státisíce kvalifikovaných pracovníkov, ktoré úplne odišli z Ruska. Kremeľ by sa nikdy nepriznal k žiadnemu exodu, ale pomocou východoeurópskych a stredoázijských zdrojov, ako sú miestne noviny, odhadujeme, že Rusko opustilo najmenej 500-tisíc technických pracovníkov, ktorí našli nové uplatnenie v IT centrách vo Fínsku, Estónsku, Gruzínsku, Kazachstane a Uzbekistane, píše The Telegraph.

Už nikoho nepresvedčia

Vzhľadom na tieto dobre zdokumentované varovné signály je vo vrcholnej miere nezodpovedné, aby akékoľvek dôveryhodné médiá opakovali štatistické správy z Rosstatu bez toho, aby sa prinajmenšom zmienili o ich nepresvedčivej metodologickej integrite. Ešte lepšie by bolo overovanie údajov prichádzajúcich z Kremľa pomocou triangulácie s inými zdrojmi údajov, ak je to možné, meraním s kontrolami naprieč kanálmi a alternatívnymi referenčnými hodnotami.

Sú na tom veľmi zle

Výhľadové predpovede pre akékoľvek jednotlivé ukazovatele, ako sú napríklad prognózy HDP, sú navyše založené na súbore predpokladov, ktoré nedokážu zachytiť celý rozsah možných výsledkov pri vyššej ako zvyčajnej neistote. Skôr ako pokúšať sa zredukovať tieto premenné do jediného ukazovateľa, akým je napríklad HDP, je nevyhnutné zaznamenávať to, čo sa deje v ruskej ekonomike holisticky, aby sa podľa slov ruskej centrálnej banky zohľadnili „štrukturálne výzvy", ktorým ruské hospodárstvo čelí“.

Po všetkom, čo tu bolo povedané a bez ohľadu na to, ako veľmi sa Kremeľ pokúša o štatistickú kreativitu, ruská ekonomika sa otriasa v základoch, uzatvára The Telegraph.

Ďalšie dôležité správy

WA 20 Orenburg - Podpredseda Ruskej bezpečnostnej rady, predseda strany Zjednotené Rusko a bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev sa pozerá cez ďalekohľad počas návštevy vojenskej posádky v Orenburskej oblasti na juhozápade Ruska v piatok 5. augusta 2022. FOTO TASR/AP 

Deputy head of Russia's Security Council and chairman of the United Russia party, Dmitry Medvedev looks through a binocular as he visits Totsk military garrison in the Orenburg region, Russia, Friday, Aug. 5, 2022. (Ekaterina Sh
Neprehliadnite

Medvedev vyzval európske štáty, aby potrestali svoje „hlúpe“ vlády, Taliansko má obavy