Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP) Ministerstva financií SR pri príležitosti včerajšieho Dňa matiek zverejnil nelichotivú štatistiku. Podľa neho pracujú matky na Slovensku počas prvých rokov života dieťaťa veľmi málo.

„Z celej EÚ sú na tom horšie už iba Maďarky. Netreba za tým hľadať ani slabú motiváciu žien pracovať, ani kultúrne rozdiely v rámci Európy. Problémom je nízka dostupnosť jaslí a flexibilných foriem práce pre rodičov malých detí. Navyše, sociálne normy stále ukladajú bremeno starostlivosti o deti a domácnosť primárne na plecia žien,“ uvádza ÚHP.

Ďalej pripomína, že dlhé prestávky v zamestnaní z dôvodu materstva môžu viesť k znehodnoteniu pracovných zručností a skúseností žien. Dodáva tiež, že okrem toho môžu prispievať k vysokým rozdielom v mzdách medzi mužmi a ženami a medzi matkami a bezdetnými ženami.

„Vo výsledku tak Slovensko prichádza o značnú časť potenciálnych prínosov časti svojej populácie a zároveň kladie polená pod nohy ženám, ktoré by sa rady stali matkami. Vo všeobecnosti totiž platí, že v krajinách, ktorým sa nedarí odstrániť konflikt medzi prácou a materstvom, sú ženy nútené ku kompromisom na oboch frontoch – v priemere pracujú menej a majú menej detí,“ uzatvára Útvar hodnoty za peniaze.

Ďalšie dôležité správy

Prezidentka SR Zuzana Čaputová.
Neprehliadnite

Práca by mala byť vždy náležite ocenená, povedala Čaputová