Zavraždený novinár Ján Kuciak vlani upozornil, že majetok známej bratislavskej firmy Technopol za 20 miliónov eur skončil za podozrivých okolností v rukách ľudí blízkych Mariánovi Kočnerovi. Týždenník TREND a denník Sme teraz zistili, že krátko po nepriateľskom prevzatí Technopol vyplatil pol milióna eur na osobný účet M. Kočnera. Prípad už dlhšie vyšetruje polícia, obvinených je niekoľko ľudí.

J. Kuciak napísal, že nepriateľské prevzatie firmy Technopol Services prebehlo v týždni od 2. do 8. decembra 2016. Jej údajní majitelia potom dvakrát previedli na iné firmy samotnú budovu Technopolu v bratislavskej Petržalke, ktorej súčasťou sú kancelárie, reštaurácia či kongresové centrum. 

Keď sa kauza prevalila, M. Kočner reagoval pre denník Pravda, že spájanie jeho osoby s Technopolom sú „schizoidné výmysly“. V účtovnom systéme Technopolu je zaevidovaná platba zo 7. decembra 2016, ktorá svedčí o opaku. V týždni, keď firmu ovládli ľudia s väzbami na M. Kočnera, mu firma Technopol Services podľa zistení TRENDU a Sme vyplatila 500-tisíc eur na jeho osobný účet v Tatra banke. 

O akú transakciu išlo, podnikateľ vo štvrtok neobjasnil. „Otázku vám najlepšie zodpovie Daniel Lipšic,“ reagoval pre TREND bez bližšieho vysvetlenia. Bývalý minister spravodlivosti je v súčasnosti advokát a v kauze Technopol zastupuje poškodenú stranu, podával za ňu aj niekoľko trestných oznámení.

Ako vyviedli majetok

Podnikateľ Pavel Pávek viedol firmu Technopol Services, v predstavenstve firmy však sedela aj jeho manželka Denisa. Po manželských nezhodách v roku 2016 funkciu využila, aby si prisvojila akcie Technopolu. Poza chrbát akcionárov a manažérov, vrátane svojho manžela, začala z firmy vyvádzať majetok. Prišli na to banky a viaceré prevody preto zablokovali. Polícia neskôr D. Pávkovú obvinila z krádeže.

V piatok 2. decembra 2016 prebehlo mimoriadne valné zhromaždenie firmy Technopol Services, ale P. Pávek ako legitímny šéf firmy o tom nevedel. S akciami, ktoré si predtým prisvojila D. Pávková, tam prišiel podnikateľ Jozef Dučák ml.

Firmy a ich majitelia, ktorí sa následne zmocnili majetku Technopolu, sú dôležití pre pochopenie prepojení na Mariána Kočnera. Dučák ml. len dva dni po valnom zhromaždení najskôr hodnotné nehnuteľnosti Technopolu previedol na spoločnosť VertiCom advokáta Andreja Šabíka, ktorá o deň neskôr budovy predala čerstvo založenej eseročke Reality Fond. Patrila Petrovi Horváthovi. Všetci majú na M. Kočnera väzby.

Čo majú spoločné

S P. Horváthom M. Kočner v 90. rokoch podnikal. J. Dučák ml. je synom Jozefa Dučáka st., ktorý spolu s M. Kočnerom zastupovali americkú schránkovú firmu Westminster Brothers v kauze nelegálnej skládky odpadu v Pezinku. Dučák st. bol desať rokov spolumajiteľom firmy KAI, ktorá istý čas prevádzkovala hotel Zlatý Kľúčik v Nitre, ktorý financoval Norbert Bödör. V marci novinári pred hotelom odfotili auto M. Kočnera.

Technopol po nepriateľskom prevzatí vyplatil Kočnerovi pol milióna

Biele Bentley, na ktorom zvykol jazdievať Marián Kočner, pred hotelom Zlatý kľúčik Zdroj: Aktuality.sk

Hotel je obľúbený medzi predstaviteľmi Smeru. Norbert Bödör je syn Miroslava Bödöra, majiteľa SBS Bonul, ktorá získava verejné zákazky počas vlád Smeru a predseda strany Robert Fico reční na jej vianočných večierkoch.

Advokát A. Šabík sedí okrem iného aj v dozornej rade firmy Forum Group, ktorej polovičným akcionárom je M. Kočner. Spolu figurovali aj v kauze Glance House.

Napokon, M. Kočner má niečo spoločné aj so samotnou D. Pávkovou. Kúpil od nej dom v Bernolákove, o ktorý viedla súdny spor. Keď sa o tejto kauze s M. Kočnerom rozprával J. Kuciak, tak sa mu mal podnikateľ vyhrážať diskreditáciou. „Ja som kúpil dom, ktorý bol na predaj na internete. Bol v ponuke, čo je na tom zlé, čo je na tom trestný čin?“ reagoval na informácie o dome D. Pávkovej.

TREND kontaktoval D. Pávkovú, cez ktorú sa to všetko začalo, cez jej právnika Mareka Paru. Na otázky zaslané e-mailom zatiaľ neodpovedal.