Minulotýždňové sčítavanie turistov v Tatrách prinieslo nový rekord. Vo vysokohorskom prostredí Tatranského národného parku (TANAP) narátali za jediný deň 30 232 návštevníkov, čo je takmer o 4-tisíc viac ako doterajší rekord spred štyroch desaťročí. Informovala o tom koordinátorka vonkajšej komunikácie Štátnych lesov TANAP-u Martina Petránová s tým, že najviac lákalo turistov Popradské pleso, spomedzi dvojice sledovaných vrcholov si prvenstvo už tradične udržali Rysy.

„Zatiaľ čo vlani vykazoval najviac turistov Hrebienok, tento rok bolo v kurze predovšetkým Popradské pleso, kam v čase sčítania smerovalo 6 708 peších turistov. Okrem nich si to k Popradskému plesu v ten deň namierilo aj 70 cyklistov a 58 psov," priblížila Petránová. Vlani v tejto lokalite zaznamenali 2 534 turistov a 32 psov, cyklistov osobitne ešte nerátali. Na Hrebienok zavítalo dokopy 3 969 návštevníkov. Záujem bol už tradične aj o Skalnaté pleso. V porovnaní s vlaňajškom bolo o niečo viac návštevníkov i na Solisku, kde sa zo Štrbského Plesa vyviezlo sedačkovou lanovkou 1 437 ľudí, ďalších 247 sa tam vybralo pešo.

„Keďže väčšina ľudí sa rozhodla stráviť letné prázdniny doma na Slovensku, bolo zrejmé, že tento trend sa odrazí tiež v štatistikách návštevnosti Tatier, ktoré sú vyhľadávanou destináciou aj za priaznivých okolností," uviedol riaditeľ Štátnych lesov TANAP-u Ján Marhefka. Spomedzi dvojice sledovaných vrcholov si prvenstvo rovnako ako po minulé roky udržali Rysy, na ktoré z oboch strán Tatier vystúpilo 1 099 turistov. Oproti minulému roku ich bolo o 666 viac. Kriváň v ten deň zdolalo 643 ľudí, vlani 156.

Takmer zaplnené parkovisko pri lanovke z Tatranskej Lomnice na Skalnaté pleso vo Vysokých Tatrách. Tatranská Lomnica, 30. júla 2020. FOTO TASR – Milan Kapusta
Neprehliadnite

Vysoké Tatry zaplavili predovšetkým jednodňoví turisti

V oravskej časti Západných Tatier návštevníci tento rok uprednostnili Roháčsku dolinu pred Tichou.  Cyklistami najviac vyhľadávané bola predovšetkým oblasť Podbanského. Celkovo sa po Tatranskom národnom parku pohybovalo 952 cyklistov, z toho 259 na e-bikoch. Vlani prvýkrát v štatistikách pribudli aj psy. Zatiaľ čo vtedy ich napočítali 253, teraz ich zaevidovali 355. Podobne ako po minulé roky aj tentoraz najpočetnejšiu skupinu návštevníkov tvorili Slováci, Česi a Poliaci, počuť bolo tiež nemčinu, francúzštinu, taliančinu, ruštinu, maďarčinu či angličtinu.

Návštevníkov nepočítali len vo vysokohorskom prostredí TANAP-u, ale i v Pieninskom národnom parku. Po značkovanom chodníku v Prielome Dunajca v smere z Červeného Kláštora do Lesnice prešlo 446 peších turistov s 15 psami a 1 848 cyklistov. Plte, rafty a kajaky prepravili ďalších 7 289 osôb. Najčastejšími návštevníkmi Pienin boli Poliaci.

Štátne lesy TANAP-u evidujú návštevnosť od roku 1 972. Vďaka získaným údajom majú ako správca územia nielen prehľad o tom, aká je zaťaženosť jednotlivých lokalít, ale dáta im poslúžia napríklad aj pri plánovaní prostriedkov na údržbu turistickej a informačnej siete. Rekord si až doposiaľ držal rok 1980 s 26 520 návštevníkmi. Naopak, najmenej ich bolo v roku 2012. V deň spočítania ich narátali iba 7 660.