Táto kríza sa oproti tej predchádzajúcej odlišuje v tom, že tá minulá nebola spojená s vysokou infláciou, nezažili sme ju desiatky rokov. Teraz prichádza vo „veľkom štýle“, ľuďom berie peniaze a znižuje životnú úroveň. Okrem toho, že je nevyhnuté znižovať infláciu, treba sa starať aj o jej dopady na ľudí, myslí si európsky konzervatívec a reformista Eugen Jurzyca (SaS/ECR).

Problém s vysokou infláciou sa dá podľa europoslanca riešiť tým, že ECB stiahne peniaze z ekonomiky cez vyššie úrokové sadzby a tým, že prestane nakupovať dlhopisy, nebude už viac financovať dlhy štátov. Do ekonomiky sa tak dostane menej peňazí. „Súhlasím s tým, že inflácia sa rozbehla na základe úzkych hrdiel, nedostatku čipov a od toho sa nakazil zvyšok ekonomiky. Už vtedy dali emisné banky do vyspelých ekonomík príliš veľa peňazí. Banky cez takzvané tlačenie peňazí a štáty cez vysoké dlhy," vysvetľuje.

Príklad s horľavou farbou

Eugen Jurzyca pokračuje, že eurozóna má v tejto kríze vyšší dlh, než ho mala na konci tej minulej. V praxi to znamená, že v dobrých časoch sa zvýšil dlh. „Ono je to tak, ako keby sme si natreli strechu horľavou farbou. Zapáli sa pri prvej iskre z komína, potom už horí celá strecha. Neznamená to, že keby sme nedali horľavú farbu, že by tá iskra nevyletela. Ona môže hocikedy vyletieť, ale nezapáli celú strechu," ilustruje na konkrétnom príklade a dodáva, že nedostatok čipov a podobné poruchy sa stávajú bežne, ale nezapálila celú inflačnú špirálu, keď nie je v ekonomike príliš veľa peňazí.

ECB už tento mesiac ukončuje nákup dlhopisov a zároveň zvyšuje úrokové sadzby. Slovensko toho veľa urobiť nemôže, lebo nemáme vlastnú menu. Guvernér národnej banky o tom môže akurát tak diskutovať na pôde ECB a podľa toho hlasovať.

Rezort financií nenarazil na zlatú baňu

Eugen Jurzyca upozorňuje, že peniaze, ktoré v dôsledku inflácie štát získal, nesmú byť použité na nové projekty. Mali by sa z nich valorizovať príjmy ľuďom pracujúcim vo verejnom záujme, čiže učiteľom, lekárom, policajtom..
„To nie je, že ministerstvo financií narazilo na zlatú baňu, to má ísť na valorizáciu. Tak dúfam, že to väčšina krajín v EÚ takto urobí. To je kľúčové opatrenie, čo treba spraviť na zníženie tvrdých dopadov na ľudí. A ak by to nestačilo, treba identifikovať aj najzraniteľnejšie skupiny a treba im pomôcť."

Čo urobila EÚ pre zníženie dopadov inflácie na ľudí? Eugen Jurzyca odpovedá, že spružnila čerpanie eurofondov, snaží sa vyjednávať s Ruskom ceny energií, aby poklesli. Myslím si, že by mohla zvážiť aj uvalenie cla na dovoz ruského plynu a ropy, to je podľa mňa lepšie opatrenie ako tieto zákazy, ktoré teraz máme. Únia tiež investuje do infraštruktúry tak, aby sme mohli rýchlejšie dovážať napríklad plyn zo španielskeho či poľského pobrežia.

S infláciou sme nevybabrali

Čo sa týka prognóz do budúcna, europoslanec sa vyjadril, že keď hovoria centrálni bankári a politici, tak sú mierne optimistickí. Keď ale hovoria odborníci, zaznieva, že sa veľmi ťažko vyhneme recesii a zhoršovaniu situácie.

Nie je to dobrá správa, ale budeme mať príležitosť v dobrých časoch, ktoré potom prídu, uchopiť to tak, aby sme sa na ďalšie krízy pripravili lepšie. Na túto krízu sa aj napriek tisíckam varovaní ekonómov EÚ ani Slovensko nepripravili dobre. V eurozóne rástli dlhy, bola uvoľnená menová politika v dobrých časoch a to sa nesmie opakovať. Teraz tie zlé časy, ktoré prichádzajú, nemuseli byť, mohli sme sa ľahšie brániť, ak by sme dobré časy využili na prípravu. Verím, že ľudia budú nabudúce tlačiť politikov do toho, aby sa pripravovali na horšie časy a nie k tomu, aby súťažili v tom, kto rozdá viac.

Podobá sa súčasná kríza na tú z roku 2008? Áno, môžeme ich porovnať – ľudí zasiahla, aj sa znížila životná úroveň, prepadol sa hospodársky rast, klesli reálne mzdy a padli ceny akcií, ale nebola taká vysoká inflácia. V tom je rozdiel.

Teraz sme v takých časoch, že by sa zišlo naliať do ekonomiky viac peňazí, ale už sa to nedá, lebo sme dosiahli stropy. Je to ponaučenie pre budúce dobré časy, aby sme sa pripravili. Tak, ako sa tradične ľudia pripravovali v dobrých časoch na zlé, len sme si za ostanú dekádu povedali, že sme vybabrali s týmto pravidlom. Dnešná inflácia nám ukazuje, že sme sme s ňou nevybabrali, uzatvára Eugen Jurzyca.

Ďalšie dôležité správy

Petr Fiala, Leyenová, Metsolová
Neprehliadnite

Čakajú nás ťažké časy, nesmieme zabúdať na ľudí, mohlo by sa nám to vypomstiť, varuje P. Fiala