Afganské vládnuce hnutie Taliban zakázalo s okamžitou platnosťou všetkým ženám navštevovať univerzity v krajine. V utorok to v liste adresovanom všetkým štátnym a súkromným univerzitám oznámilo ministerstvo vysokého školstva.

„Všetci ste informovaní, aby ste na základe spomínaného nariadenia pozastavili prístup ženám k vzdelávaniu až do odvolania,“ uvádza sa v liste, ktorý podpísal minister vysokého školstva Neda Mohammad Nadím.

Hovorca ministerstva fundamentalistického hnutia, ktorý list zverejnil na sociálnej sieti Twitter, informáciu potvrdil aj agentúre AFP.

Tri mesiace po prijímačkách

K zákazu prichádza necelé tri mesiace po tom, ako tisíce dievčat a žien absolvovali prijímacie skúšky na štúdium na afganských univerzitách. Mnohé z nich si vybrali technické odbory a medicínu.

Po tom, ako Taliban vlani v auguste opätovne ovládol Afganistan, museli univerzity zaviesť nové pravidlá vrátane segregácie pohlaví. Ženy mohli vyučovať len profesorky alebo starí muži.

V Afganistane má už väčšina dospievajúcich dievčat zakázané navštevovať stredné školy, čo výrazne obmedzilo aj počet prijatých uchádzačov na univerzitách, píše AFP.

Ďalšie dôležité správy

KK15 Kábul - Na snímke talibanskí bojovníci stoja pred súkromným vzdelávacím centrom po samovražednom atentáte v Kábule v piatok 30. septembra 2022. Na najmenej 35 stúpol počet obetí piatkového samovražedného atentátu na súkromné vzdelávacie centrum v afganskom hlavnom meste Kábul, uviedla v sobotu Misia Organizácie Spojených národov v Afganistane. Samovražedný útočník sa v piatok odpálil pri študovni, kde sa stovky študentov a študentiek pripravovali na prijímacie skúšky na univerzitu. K explóz
Neprehliadnite

Skupina bojujúca proti Talibanu tvrdí, že obsadila oblasť na severe Afganistanu