Sily odporu proti radikálnemu hnutiu Taliban v afganskom údolí Pandžšír sa v pondelok zaprisahali, že budú v boji pokračovať. Vyhlásili to po tom, ako Taliban oznámil, že dobyl celú túto oblasť. Informácie priniesla tlačová agentúra AFP.

Front národného odboja spresnil, že je rozmiestnený na „strategických pozíciách" v celom údolí, a dodal, že „boj proti Talibanu a jeho spojencom bude pokračovať". Hovorca Talibanu Zabihulláh Mudžáhid v pondelok už skôr vo vyhlásení napísal, že Taliban „úplne ovládol" poslednú odbojnú afganskú provinciu Pandžšír.

KK25 Kábul - Bojovníci islamistického hnutia Taliban hliadkujú neďaleko amerického veľvyslanectva v Kábule v utorok 17. augusta 2021.  Ženy by mali byť súčasťou novej afganskej vlády. Oznámili to v utorok predstavitelia militantného hnutia Taliban po tom, čo vyhlásili všeobecnú amnestiu pre všetkých predstaviteľov vlády. Radikálne hnutie Taliban neočkávane prevzalo v nedeľu moc v Afganistane, čo mu uľahčilo aj stiahnutie amerických a ďalších zahraničných vojakov z krajiny. Náhle zmenená situácia
Neprehliadnite

Jednotky Talibanu útočia na Pandžšír, poslednú provinciu, ktorá neakceptovala jeho vládu

Taliban dobyl Pandžšír

Mudžáhid dodal, že niektorí bojovníci protitalibanského frontu národného odboja „boli porazení, pričom ostatní z provincie utiekli", píše ruská tlačová agentúra TASS. Zároveň obyvateľov tejto provincie hovorca uistil, že Taliban sa im nebude mstiť.

Vďaka tomuto víťazstvu sa v našej krajine skončila vojna, dodal Mudžáhid. Fotky zverejnené na sociálnych sieťach zobrazujú talibov stojacich pred sídlom guvernéra provincie Pandžšír, píše agentúra Reuters.

Oblasť v minulosti nikdy nedobili

Front národného odboja založil v Pandžšíre Ahmad Masúd, syn zavraždeného veliteľa niekdajšej Spojenými štátmi podporovanej protitalibanskej Severnej aliancie Ahmada Šáha Masúda. Ahmad Masúd sa do rodného Pandžšíru stiahol spolu s bývalým afganským viceprezidentom Amrulláhom Sálihom po ofenzíve Talibanu v polovici augusta, keď talibovia dobyli Afganistan.

KK35 Kábul - Bojovník islamistického hnutia Taliban hliadkuje pred prezidentským palácom 16. augusta 2021 v Kábule. Víťazstvo nad afganskou vládou vyhlásili v nedeľu z prezidentského paláca v Kábule desiatky bojovníkov islamistického hnutia Taliban. Zábery z tlačovej konferencie odvysielala televízia al-Džazíra. Náhla a dramatická evakuácia Američanov z Kábulu ukázala, že americkí diplomati sú odtrhnutí od reality, napísal v pondelok denník The New York Times (NYT). FOTO TASR/AP
A Taliban fighte
Neprehliadnite

Taliban sa údajne zmocnil odbojnej provincie Pandžšír, vzbúrenci to popierajú

Front národného odboja pozostáva z niekoľkých tisícov príslušníkov miestnych milícií a zvyškov afganskej armády i špeciálnych jednotiek. Pandžšír je odľahlá, z veľkej časti neprístupná horská oblasť. Vchádza sa tam úzkou roklinou, kde sa útočníci môžu stať ľahkým terčom ozbrojencov rozostavených na vyššie položených miestach. Oblasť Taliban predtým v minulosti nikdy nedobyl a nepodarilo sa to ani sovietskej armáde.

V piatok 3. septembra nemenované zdroje z Talibanu informovali, že provinciu dobyli, čo však Masúd následne vyvrátil s tým, že boje pokračujú. Masúd potom v nedeľu vyzval Taliban na ukončenie bojov a rokovania s cieľom vyriešiť vzájomné spory.