„Náš postoj je jasný, ak bude výmena väzňov ukončená, do jedného týždňa sme pripravení na vnútroafganské rozhovory," povedal hovorca Talibanu Suhajl Šáhín a dodal, že prvé kolo rozhovorov sa uskutoční v katarskej Dauhe.

V nedeľu sa zhromaždenie afganských politikov a kmeňových vodcov, známe ako Lója džirga, dohodlo na prepustení posledných 400 príslušníkov militantného hnutia Taliban, považovaných za zvlášť nebezpečných. Tento krok bol kľúčovou podmienkou začatia mierových rozhovorov medzi afganskou vládou a Talibanom. Obidve strany sa zaviazali vymeniť si väzňov v rámci dohody, ktorú s Talibanom vo februári dosiahli Spojené štáty. Afganská vláda mala podľa dohody prepustiť 5-tisíc zadržiavaných členov Talibanu a militanti zase 1-tisíc zajatých príslušníkov bezpečnostných síl.

EBE 19 Ankara - Na snímke zľava líbyjský premiér Fajíz Sarrádž a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan počas tlačovej konferencie po stretnutí v tureckej Ankare 4. júna 2020. Medzinárodne uznaná líbyjská vláda národnej jednoty je
Neprehliadnite

Erdogan: Turecké jednotky zostanú v Sýrii, „pokým nebudú Sýrčania slobodní"

Afganský prezident Ašraf Ghaní v nedeľu na zasadaní zhromaždenia oznámil, že nariadenie o prepustení väzňov okamžite podpíše. Prezident doteraz z právnych dôvodov odmietal omilostiť 400 militantov za závažné zločiny, ktoré spáchali. Päť väzňov je napríklad spájaných s útokom na hotel Intercontinental v Kábule v roku 2018, pri ktorom zahynulo 40 ľudí vrátane 14 cudzincov.