Militantné hnutie Taliban umožní zhruba 200 Američanom a občanom ďalších krajín vo štvrtok odletieť z Kábulu do Kataru. Informoval o tom denník The Wall Street Journal (WSJ). 

Nemenovaný katarský predstaviteľ denníku WSJ potvrdil, že z Medzinárodného letiska Hámida Karzaja v Kábule by mal vo štvrtok odštartovať stroj typu Boeing 777 spoločnosti Qatar Airways. Na jeho palube by malo byť zhruba 200 cudzích štátnych príslušníkov.

KK37 Kábul - Afganské ženy vykrikujú slogany počas protipakistanskej demonštrácie pred budovou pakistanského veľvyslanectva v Kábule 7. septembra 2021. FOTO TASR/AP
Afghans shout slogans during an anti-Pakistan demonstration, near the Pakistan embassy in Kabul, Afghanistan, Tuesday, Sept. 7, 2021. Sign in Persian reads,
Neprehliadnite

Taliban iný názor odmieta, militantné hnutie zakázalo organizovanie protestov

Očakávaný let by znamenal obnovenie medzinárodnej osobnej dopravy na kábulskom letisku. „Očakáva sa, že po (prvom lete) budú denne lietať letecké linky do zahraničia," uviedol vysoký katarský predstaviteľ pre WSJ.

Nemenovaný predstaviteľ dodal, že nepôjde o evakuačný let, pretože všetci pasažieri majú iné ako afganské občianstvo, všetci majú vybavené víza a majú kúpené letenky. Spoločnosť Qatar Airways ľudí na letisko dopraví pomocou mikrobusov. Vozidlá už boli vo štvrtok ráno zaparkované pred jedným z kábulských hotelov. Jedno z vozidiel malo rozbité čelné sklo spôsobené strelnou zbraňou, píše WSJ.

JB 66 Washington - Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken počas tlačovej konferencie o situácii v Afganistane, vo Washingtone 3. septembra 2021. Blinken v piatok oznámil, že v nedeľu odcestuje do Kataru, kde sa stretne s miestnymi lídrami a poďakuje im za pomoc, ktorú poskytli pri evakuácii z Afganistanu. Neskôr navštívi aj Nemecko, informovala agentúra Reuters. FOTO TASR/AP


Secretary of State Antony Blinken speaks about Afghanistan during a media briefing at the State Department,
Neprehliadnite

Vláda Talibanu si medzinárodnú podporu bude musieť zaslúžiť, vyhlásil Blinken

Taliban tvrdí, že zahraniční občania budú môcť slobodne opustiť krajinu. Počas utorkovej tlačovej konferencie ale predstavitelia hnutia spresnili, že to musia urobiť legálnou cestou. Okrem pasov musia byť držiteľmi víz do cieľových krajín.

Katar podľa WSJ spolupracuje s Talibanom na rýchlom znovuotvorení kábulského letiska. Vzdušný prístav je oficiálne zatvorený od odsunu amerických jednotiek z krajiny. Minulý týždeň v stredu tam však pristál katarský stroj. Na jeho palube boli experti, ktorí mali preskúmať „bezpečnostné a prevádzkové aspekty týkajúce sa letiska". Katar neskôr oznámil, že usilovne pracuje na rýchlom obnovení prevádzky.