Talianskom zmieta obrovský daňový škandál. Tamojší telekomunikačný operátor Telecom Italia je obvinený z prania špinavých peňazí, daňových únikov a korupcie. Jeho dcéra Sparkle spolu s poskytovateľom rýchleho internetového pripojenia Fastweb sú podozrivé, že pomáhali mafii prať špinavé peniaze. Informovala o tom agentúra Reuters.

Prokurátor v stredu vydal zatykač na 55 podozrivých. Počas rozsiahlej akcie polícia zatkla desiatky z nich. Na slobode zostal zakladateľ spoločnosti Fastweb a jeden z najbohatších Talianov Silvio Scaglia. Zatknutý by mal byť hneď po svojom návrate zo zahraničia. Podľa svojho právnika sa stíhaniu nevyhýba, je však na služobnej ceste. Zároveň popiera akúkoľvek účasť svojho klienta na praní špinavých peňazí.

Vyšetrovatelia podľa Financial Times Deutschland tvrdia, že Sparkle a Fastweb boli súčasťou obrovského systému na pranie špinavých peňazí. Mafia mala svoje peniaze pochádzajúce z trestnej činnosti previesť zo svojej zahraničnej firmy na nejakú taliansku spoločnosť. Tá jej za to vystavila faktúru za fiktívne služby. Firma peniaze posunula ďalšej spoločnosti, od ktorej tiež dostala faktúru. Takto peniaze prešli celým reťazcom firiem, v ktorom sa okrem schránkových firiem nachádzali aj spoločnosti Fastweb a Sparkle. Na konci reťazca posledná firma poslala peniaze späť zahraničnej spoločnosti, ktorá jej za to vystavila faktúru. Získala tak čisté peniaze. Komplikovaný reťazec firiem mal zabezpečiť, že nikto nezistí, že firma zo zahraničia peniaze posiela sama sebe.

Okrem toho mali telekomunikačné firmy obrať štát aj na dani z pridanej hodnoty. Žiadali o vrátenie DPH, ktorá nikdy nebola zaplatená. V tomto prípade prokurátor vyčíslil škodu na 365 miliónov eur.

Vyšetrovanie vrhá zlé svetlo aj na talianskeho premiéra Silvia Berlusconiho. Do podvodu má byť podľa obvinení zapletený aj senátor za jeho stranu Ľud slobody Nicola Di Girolamo, ktorý mal byť priamo napojený na mafiu. Zatiaľ je na slobode, keďže ho chráni politická imunita. No prokurátor už požiadal o jeho vzatie do väzby.

Vyšetrovací sudca Aldo Morgini označil prípad za „jeden z najkolosálnejších podvodov v dejinách Talianska“. Profesor z milánskej univerzity Politecnico nazval toto odhalenie „zemetrasením“. Ide podľa neho o najväčší odhalený podvod od pádu Parmalatu.

Okrem veľkého zatýkania finančná polícia zabavila v Telecom Italia aj 300 miliónov eur. Firma preto odložila zverejnenie svojich hospodárskych výsledkov za minulý rok. Ak by totiž o tieto peniaze prišla, jej hospodárenie by sa výrazne zmenilo. „Je to chaos, pokiaľ si spomínam, Telecom Italia nikdy neodložil schválenie svojich celoročných výsledkov,“ povedal pre agentúru Bloomberg Alessandro Frigerio, správca fondu RMJ SGR v Miláne.

Akcie Telecom Italia klesli po zverejnení správy o 3,85 percenta a akcie Sparkle padli o 7,77 percenta. O viac ako deväť percent prišli akcie spoločnosti Fastweb.

Foto na titulke - Flickr.com