Taliansko-švajčiarska spoločnosť Adienne Pharma & Biotech pred niekoľkými týždňami začala v Taliansku neďaleko Milána skúšobnú výrobu ruskej vakcíny Sputnik V proti chorobe Covid-19. Informovala o tom talianska tlač. Jedná sa o malé šarže určené na analýzu prípravku. Sputnik V doteraz neschválila Európska agentúra pre lieky (EMA).

,,Ide o veľmi malé množstvo, ktoré je určené pre interné použitie, nie pre trh," uviedla spoločnosť. ,,Výsledky budú poskytnuté kompetentným orgánom. Jedná sa o vopred plánovaný krok, ktorý sme vykonali podľa harmonogramu," dodala.

Správa o dohode s taliansko-švajčiarskou spoločnosťou o výrobe ruskej vakcíny sa objavila v marci, teda v čase, kedy sa v Taliansku očkovanie ešte len začínalo, a malo veľký ohlas, nielen v miestnej tlači. Spoločnosť Adienne Pharma & Biotech začatia skutočnej výroby a uvedenie ruskej vakcíny na taliansky na trh časovo nespresnila.

Minister zdravotníctva  Vladimír Lengvarský
Neprehliadnite

Cestovanie sa zatiaľ neobmedzuje, informuje Lengvarský

Šéf podniku Antonio Di Naro v marci uviedol, že firma, ktorá plánuje v Taliansku vyrábať vakcínu v dvoch továrňach, podá žiadosť o schválenie výroby preparátu talianskemu lékovému regulátorovi AIFA ku koncu roka. Ak by látka nebola dovtedy schválená pre použitie v Európskej únii, spoločnosť ju bude vyvážať do nečlenských krajín, povedal.

Sputnik V je vírusová vektorová vakcína, ktorá používa iný oslabený nepatogénny vírus. K očkovaniu sú potrebné dve dávky. Na výrobe sa podieľa Ruský fond priamych investícií (RDIF). Podľa jeho zástupcu výroba látky začala vedľa Ruska v Bielorusku, Srbsku, Brazílii, Južnej Kórei, Indii, Číne a v Argentíne. V budúcnosti sa uvažuje aj o výrobe v Turecku.