Proti novým opatreniam talianskej vlády zameraným na tých, čo sa nedali zaočkovať proti koronavírusu, protestovali v sobotu vo viacerých mestách krajiny tisíce ľudí. Informovali o tom agentúry APA a AFP. Protest, ktorý organizátori nazvali „pochodom za slobodu", sa týkal prísnejších pravidiel návštevy vnútorných priestorov reštaurácií, kín, múzeí, divadiel, fitness štúdií či plavární, ktoré tento týždeň schválila vláda premiéra Maria Draghiho vzhľadom na stúpajúci počet nakazených covidom.

Zmeny začnú platiť od 6. augusta - od tohto termínu bude vstup do menovaných lokalít možný len s covidpasom. Ten bude potvrdzovať, že osoba dostala najmenej jednu dávku vakcíny proti covidu, alebo prekonala chorobu v predchádzajúcom polroku. Návšteva prevádzok bude možná aj s negatívnym testom na koronavírus nie starším ako 48 hodín.

Podľa predpovedí je reálne, že v roku 2030 bude v Benátkach len minimum pôvodných obyvateľov. Mesto je preplnené, chýbajú mu pracovné príležitosti a náklady na život sú vysoké.
Neprehliadnite

Taliansko ruší od 28. júna povinné nosenie rúšok vo vonkajších priestoroch

Na námestí Piazza del Popolo v centre Ríma demonštranti skandovali „Sloboda, sloboda!" a vykrikovali, že odmietajú „zdravotnícku diktatúru". Zelený pas kritizovali ako nástroj vlády, ako prinútiť dať sa zaočkovať i tých ľudí, ktorí o vakcinácii nie sú presvedčení. V Ríme sa podľa agentúry ANSA zišlo zhruba 3-tisíc odporcov prijatých protipandemických obmedzení. Ďalšie protestné akcie sa konali okrem iného v Miláne, Florencii, Turíne či v Neapole.

Usporiadatelia protestného zhromaždenia avizovali tiež, že podniknú právne kroky voči rozhodnutiu vlády predĺžiť núdzový stav v krajine do konca roka. Draghiho vláda chce v nasledujúcich dňoch ohlásiť ďalšie reštriktívne opatrenia v boji proti pandémii Covid-19, ktoré sa majú týkať prostriedkov verejnej dopravy a pracovísk. Taliansko zvažuje tiež zavedenie povinného očkovania proti covidu pre učiteľov, ktoré už od mája platí pre zdravotnícky personál.

WA 12 Rím - Talianski fanúšikovia sa tešia po výhre talianskej futbalovej reprezentácie nad Anglickom vo finálovom zápase na EURO 2020 pred rímskym Koloseom 11. júla 2021. Duel sa v londýnskom Wembley v riadnom hracom čase i predĺžení skončil nerozhodne 1:1. Taliani vyhrali 3:2 v jedenástkovom rozstrele. FOTO TASR/AP

Italy's fans celebrate in front of the ancient Colosseum in Rome, Monday, July 12, 2021, after Italy beat England to win the Euro 2020 soccer championships in a final played at Wem
Neprehliadnite

Majstrovský titul pre Talianov potešil aj koronavírus. Počet prípadov narástol aj vďaka oslavám

V Taliansku je dosiaľ plne zaočkovaných viac ako 54,9 percenta obyvateľstva nad 12 rokov. Štvrtkové rozhodnutie vlády o povinných covidových pasoch ako podmienka absolvovania určitých aktivít vyvolalo podľa šéfa krízového tímu vlády Francesca Figliuola mimoriadny nárast záujmu o očkovanie - v niektorých menších regiónoch krajiny zaznamenali až 200-percentný nárast záujemcov o očkovanie.