V sicílskom Palerme v piatok pokračoval súdny proces s talianskym ministrom dopravy Matteom Salvinim. Minister sa na pojednávaní nezúčastnil, vypovedať prišla bývalá ministerka obrany Elisabetta Trentová.

Salvini ako minister vnútra v auguste 2019 odmietal šesť dní povoliť španielskej záchrannej lodi Open Arms so 147 migrantmi zakotviť v prístave Lampedusa. Vylodenie migrantov v Taliansku nakoniec nariadil prokurátor. Podľa obžaloby sa Salvini svojím konaním dopustil zneužitia právomocí a trestného činu obmedzovania osobnej slobody.

Trentová na súde vypovedala, že ako ministerke obrany jej v danom prípade prináležalo iba preveriť, či nejde o vojenskú loď. Pod nariadením zakazujúcim lodi zakotviť v Taliansku boli napokon podpísaní šéfovia vládnych rezortov vnútra, infraštruktúry a obrany.

Vtedajší minister infraštruktúry Danilo Toninelli súdu povedal, že osobne si nebol vedomý možných rizík pre verejnú bezpečnosť a zdravie spojených s vylodením migrantov v Taliansku, avšak o rizikách ho informoval minister vnútra.

Sám Salvini považuje tento súdny proces za absurdný. „Mám sa zodpovedať pred súdom za to, že som chránil hranice Talianska?“ posťažoval sa.

Ďalšie dôležité správy

WA 1 Rím - Talianska premiérka Giorgia Meloniová gestikuluje počas tlačovej konferencie vo svojom úrade v Ríme v piatok 11. novembra 2022. FOTO TASR/AP 

Italian Premier Giorgia Meloni meets the media during a news conference at Palazzo Chigi's premier office in Rome, Friday, Nov. 11, 2022. (Roberto Monaldo/LaPresse via AP)
Neprehliadnite

Talianska populistická premiérka Meloniová môže byť porazená v zápase vo vlastnej vláde