To ticho spôsobili sankcie, napísal denník The New York Times. Keď USA a EÚ oznámili na jar prvé kolo sankcií ako reakciu na ruskú agresiu na Ukrajine, ich zámerom bolo ochromiť jednotlivcov a inštitúcie blízke prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Ale talianski podnikatelia si nemuseli robiť obavy.

„Pár dní bolo ticho a zdalo sa, že nastane útlm,“ povedal Paolo Corchia, predseda miestnej hotelovej asociácie a majiteľ hotela President, ktorý patrí medzi najelegantnejšie v meste. „Ale potom sa podnikanie vrátilo do normálu.“

Pokiaľ teda „normál“ možno definovať ako obchod predávajúci mokasíny z fialovej krokodílej kože za 1 690 eur. Alebo ako jednoduché plážové baldachýny, ktoré sa prenajímajú až za 250 eur na deň, aby mal turista zhruba meter štvorcový tieňa. Alebo ako letecké spoločnosti prenajímajúce vrtuľníky na jednodňové nákupné výlety do Monte Carla za 4 450 eur.

Ruskí boháči si už dávno premenili miesta, ako je Londýn, Azúrové pobrežie či Forte dei Marmi, na svoje ihriská. Ruské peniaze sú také dôležité, že dokonca aj keď sa európski predstavitelia snažia o tvrdší postup voči Putinovi, nikto z nich nechce poškodiť širšie ekonomické väzby.

To platí špeciálne – ale nie výhradne – pre Taliansko. Rovnako ako Nemecko je aj Taliansko veľkým spotrebiteľom ruského zemného plynu, ale väzby značne presahujú oblasť energetiky. Forte dei Marmi bývalo obľúbeným letoviskom talianskych priemyselníkov. A ekonomickú krízu od roku 2008 toto mesto prekonalo prevažne vďaka ruským peniazom.

Sme ako Krym. Chceme byť súčasťou Ruska

„Je to tu nádherné, bezpečné, čisté, pohodlné, dajú sa tu prenajať lode a jachty a je tu veľa elegantných ľudí,“ vysvetľuje Irina Krasjuková pochádzajúca z Moskvy, ktorá už 23 rokov žije v Taliansku a vo Forte dei Marmi prevádzkuje jeden zo súkromných plážových klubov lemujúcich pobrežie. V auguste pre svojich ruských zákazníkov usporiadala módnu prehliadku, na ktorej súťažiace z talianskej Miss predvádzali kožušiny. Hostia si zároveň mohli prezrieť autá značky Ferrari a Maserati, alebo šperky a ďalší luxusný tovar.

Rusi prichádzajú do Forte dei Marmi už dve desaťročia a postupne ho pretvorili podľa svojho vkusu. Miestni opisujú šialený boom na trhu s nehnuteľnosťami. Rusi sú podľa nich schopní kúpiť akýkoľvek dom – potom ho zbúrať a postaviť si čo najväčšiu vilu. Centrum, ktoré bolo kedysi plné malebných obchodíkov, zabrali luxusné značky, ako je Prada a Gucci, spoločne s kožušníkmi a podobným tovarom.

Peniaze vládnu. Podľa miestnych predavačov nie je nič nezvyklé, keď ruskí zákazníci prídu tesne pred záverečnou a chcú, aby obchod zostal otvorený len pre nich. „Z obchodu si pokojne odnesú oblečenie za 150-tisíc alebo 200-tisíc eur,“ povedal Enrico Salvadori, novinár píšuci z tejto oblasti pre denník La Nazione.

Veľa starousadlíkov však na Rusov nepozerá ako na spasiteľov. „Cunami môže prísť z oceánu, ale aj z peňazí,“ povedal Fabio Genovesi, autor knihy Morte dei Marmi (Smrť Marmi). „Toto miesto nebolo pripravené na také množstvo peňazí, ako priniesli Rusi.“

Genovesi i ďalší obyvatelia vyťahujú perličky, ktoré sa už stali mestskými legendami: Prepitné 400 eur záhradníkovi a 1 000 eur čašníčke. Ruský vodič, ktorý zrazil motocyklistu, mu dal 4 000 eur a odišiel. Alebo ohňostroje na úsvite nad súkromnými rezidenciami, ktoré ich majiteľov museli stáť tisícky eur – a pokuta od polície za rušenie nočného pokoja vo výške niekoľko sto eur je pre nich smiešna.

„Teraz už je neskoro,“ dodal Genovesi. „Stojí na nich miestna ekonomika. Nedá sa to vrátiť späť.“

Iní to však nevidia tak čierno. Podľa hoteliera Corchia sa Rusi postupne prispôsobovali miestnym spôsobom a napríklad vymieňajú veľké športové autá za bicykle. „Snaží sa o primeranú eleganciu, nie o snobské predvádzanie sa. Sme ako Krym. Chceme byť súčasťou Ruska,“ tvrdí, ale rýchlo dodáva: „To len žartujem.“