Talianska vláda zaplatí odškodné 57,5 ​​milióna eur kvôli zákazu výletných lodí v centre Benátok. Informoval o tom server The Local. Lode s výtlakom cez 25 000 ton od augusta na základe výnosu talianskej vlády nesmú využívať benátsky kanál Giudecca a nemôžu preplávať ani blízko námestia svätého Marka.

Poskytovatelia služieb protestovali

Namiesto toho sú odklonené do priemyselného prístavu Marghera. Proti rozhodnutiu v lete protestovali poskytovatelia námorných a lodných služieb. Na rok 2021 bolo vyčlenených približne 30 miliónov eur pre lodné spoločnosti, ktorým vznikli náklady kvôli "zmenám trás a vráteniu peňazí cestujúcim, ktorí zrušili cesty", uviedlo talianske ministerstvo infraštruktúry a dopravy vo vyhlásení.

Na snímke očkovanie proti ochoreniu COVID-19 vo veľkokapacitnom očkovacom centre na Komenského ulici v Banskej Bystrici 28. novembra 2021. FOTO TASR - Ján Krošlák
Neprehliadnite

Talian chcel „včielku“ do falošnej silikónovej ruky, aby získal covidpas. Obvinili ho z podvodu

Ďalších 27,5 milióna eur (päť miliónov tento rok a zvyšok v roku 2022) bolo vyčlenených pre prevádzkovateľov terminálov a naviazané spoločnosti, dodal rezort. Zákazu predchádzali roky varovania, že obrie plávajúce hotely môžu mestu na lagúne, ktoré je zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO, spôsobiť nenapraviteľné škody.

V zozname ohrozených pamiatok

Talianska vláda v júli rozhodla o zákaze len niekoľko dní pred zasadnutím UNESCO, ktoré predtým navrhlo Benátky zaradiť na zoznam ohrozených pamiatok, a to najmä kvôli dopadu obrých lodí. Kritici plánu však poukazujú na to, že Marghera, ktorá sa nachádza na pevnine, je stále vo vnútri Benátskej lagúny. Infraštruktúra v tomto prístave sa navyše stále buduje.

WA 12 archív Berlín - Na archívnej snímke z 28. septembra 2014 žena ukazuje prstom na obrazovke iPadu Mini 2 na kolónku v prehliadači Google. Google má dva mesiace na to, aby zlepšil spôsob prezentácie výsledkov vyhľadávania letov a hotelov, uviedla Európska komisia (EK) a národné regulačné orgány na ochranu spotrebiteľov. Americká spoločnosť takisto musí vysvetliť, ako tieto výsledky vyhľadávania zoraďuje. Googlu, ktorý je divíziou koncernu Alphabet, v opačnom prípade hrozia v EÚ sankcie. FOTO
Neprehliadnite

Taliansko pokutovalo Apple a Google v súvislosti s využívaním údajov o užívateľoch

Menšie výletné lode zatiaľ môžu preplávať kanálom svätého Marka aj Giudecca. Výtlak veľké výletné lode sa obvykle pohybuje od 100 000 ton vyššie. Výletné lode sú pre Benátky veľkým ekonomickým prínosom, ale podľa aktivistov a obyvateľov prispievajú k problémom súvisiacim s "nadmerným turizmom" a spôsobujú veľké vlny, ktoré narúšajú základy mesta a poškodzujú krehký ekosystém lagúny.