Taliansko zablokovalo vývoz 250-tisíc dávok vakcíny proti Covidu-19 od firmy AstraZeneca do Austrálie. Je to prvýkrát, čo niektorý zo štátov Európskej únie využil nové pravidlá, podľa ktorých možno obmedziť export očkovacích látok od výrobcov, ktorí nedodržujú zmluvy. Informovala o tom agentúra DPA.

Britsko-švédsky výrobca AstraZeneca je s Európskou úniou v spore ohľadom oneskorenia zazmluvnených dodávok vakcíny. Týkajú sa ho preto nové pravidlá, ktoré nastavila Európska komisia a ktoré umožňujú vývoz vakcín za takých okolností v krajnom prípade zablokovať. Taliansko o tomto kroku informovalo Brusel koncom minulého týždňa, uviedol denník Financial Times. Zadržané dávky budú teraz distribuované v rámci EÚ, píšu talianske médiá.

JB 27 Leeds - Vojenský zdravotník pripravuje ampulku s vakcínou proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti AstraZeneca/Oxford v masovom vakcinačnom centre Elland Road v anglickom meste Leeds 9. februára 2021. Vakcína od konzorcia AstraZeneca/Oxford nezabráni miernemu a stredne závažnému priebehu choroby COVID-19, ktorú spôsobuje juhoafrický variant koronavírusu SARS-CoV-2. Vyplýva to zo štúdie, ktorej výsledky získal denník Financial Times. FOTO TASR/AP

A military medic prepares the Oxford/AstraZe
Neprehliadnite

EÚ navrhuje predĺžiť zákaz vývozu vakcín vyrobených v Únii do konca júna

Firma AstraZeneca žiadala súhlas talianskej vlády na to, aby mohla vyviezť vakcíny vyrobené v Taliansku, konkrétne v továrni v Anagni neďaleko Ríma. Ten však nakoniec nedostala a Európska komisia taliansku vládu v jej rozhodnutí podporila, napísala agentúra Reuters.

Továreň v Anagni zabezpečuje poslednú fázu výroby vakcíny, pri ktorej sa očkovacia látka plní do jednotlivých ampuliek. Zariadenie vlastní americká spoločnosť Catalent. Očakáva se, že okrem akcín od firmy AstraZeneca zariadenie pomôže aj s výrobou vakcíny od firmy Johnson & Johnson, ktorá v súčasnosti v EÚ čaká na schválenie.

Európska únia sa možnosťou zakázať vývoz vakcín vyrobených na území bloku bráni proti nedodržiavaniu zmluvných podmienok jednotlivými výrobcami. Najvyostrenejší spor dvadsaťsedmička vedie práve so spoločnosťou AstraZeneca, ktorej vakcínu schválila Európska lieková agentúra na použitie v januári. Firma potom ale informovala o tom, že nebude schopná dodať únijným krajinám toľko vakcín, koľko by podľa zmluvy mala. Svoje záväzky nedodržia v prvom štvrťroku a neskôr ani v druhom. Koncom februára vyšlo najavo, že v druhom štvrťroku firma do EÚ dodá len 90 miliónov dávok, sľúbila pritom dvojnásobok.