Taliansko vykázalo v júni 2022 schodok zahraničnoobchodnej bilancie, už siedmy mesiac po sebe a po vlaňajšom prebytku. Dôvodom bol väčší nárast hodnoty dovozu ako vývozu, najmä pre zdraženia energií. TASR o tom informuje na základe údajov, ktoré v piatok zverejnil štatistický úrad ISTAT.

Podľa štatistík tretia najväčšia ekonomika eurozóny zaznamenala v júni obchodný schodok vo výške 2,166 miliardy eur po prebytku 5,673 miliardy eur v rovnakom mesiaci minulého roka a májovom deficite 62 miliónov eur.

Štatistiky ďalej ukázali, že vývoz sa v júni v porovnaní s minulým rokom zvýšil o 21,2 percenta, zatiaľ čo dovoz vzrástol až o 44,2 percenta, pričom hodnota dovážaných energií vyskočila o 102,8 percenta.

Export do krajín Európskej únie v júni vzrástol o 21,2 percenta a mimo EÚ o 21,1 percenta. V medzimesačnom porovnaní vývoz v júni klesol o 2,1 percenta, zatiaľ čo dovoz sa zvýšil o 1,8 percenta.

ISTAT uviedol tiež, že dovozné ceny vzrástli v júni medziročne o 21,5 percenta a medzimesačne o 1,8 percenta.

Ďalšie dôležité správy

JB 16 Rím - Taliansky premiér Mario Draghi reaguje po jeho prejave v parlamente 21. júla 2022. Taliansky premiér Mario Draghi v stredu uspel v hlasovaní o dôvere v talianskom Senáte. Bojkot hlasovania trojicou kľúčových koaličných strán však znižuje šance vlády na prežitie. TASR správu prevzala z agentúry AP. FOTO TASR/AP

Italian Premier Mario Draghi reacts as he addresses the Parliament in Rome, Italy, Thursday, July 21, 2022. Premier Mario Draghi's national unity government headed for collaps
Neprehliadnite

Talianska vláda schválila ďalších 17 miliárd eur na pomoc firmám a domácnostiam