Talianska vláda pripravuje nový stimulačný balík v hodnote viac ako 30 miliárd eur na podporu domácej ekonomiky zasiahnutej koronavírusovou krízou. Pomoc zvýši tohtoročný deficit verejných financií nad desať percent hrubého domáceho produktu, povedal dnes agentúre Reuters zdroj z vlády. Rozpočtový deficit Talianska bol naposledy nad desiatimi percentami na začiatku 90. rokov minulého storočia.

Peniaze chce vláda použiť na ďalšiu pomoci podnikom, ktoré boli nútené kvôli koronavírusovým reštrikciám zatvoriť, a na predĺženie existujúceho dlhového moratória pre malé a stredne veľké firmy, dodal šéf útvaru generálneho účtovníctva pri ministerstve financií Biagio Mazzotta. ,,Budúci stimulačný balíček bude určite podstatný, domnievam sa, že bude mať rovnakú hodnotu ako prvý schválený v tomto roku," povedal Mazzotta. Nová vláda pod vedením bývalého šéfa Európskej centrálnej banky Maria Draghiho minulý mesiac predstavila detaily opatrenia na podporu ekonomiky za 32 miliárd eur.

Na snímke čašníčka čapuje pivo v otvorenej reštaurácii Domček Ťahanovce v Košiciach v utorok 8. decembra 2020. Napriek zákazu majitelia otvorili brány svojich podnikov. Ide o reštaurácie, kaviarne aj bary po celom Slovensku. Najviac ich otvoria pravdepodobne v Košiciach. Do Iniciatívy Bojujeme za naše gastro sa tu zapojí najmenej 40 prevádzok. FOTO TASR - Roman Hanc
Neprehliadnite

V gastrosektore stojí za úvahu riešiť výšku DPH, tvrdí europoslanec Štefanec

Vlani bol podľa citovaného zdroja deficit verejných financií 9,5 percenta HDP. Ekonomika klesla o 8,9 percenta. Oficiálne odhady, ktoré predstavila ešte predchádzajúca vláda v januári, počítajú v tomto roku so schodkom 8,8 percenta HDP a rastom ekonomiky o šesť percent. Podľa zdrojov však bude odhad rastu revidovaný smerom nadol na štyri až päť percent.

Na pokrytie deficitu si bude musieť vláda ďalej požičať. Na konci minulého roka taliansky verejný dlh predstavoval 155,6 percenta HDP a bol druhý najvyšší v eurozóne po dlhu Grécka.