Taliansko plánuje od konca apríla očkovať proti koronavírusu i v lekárňach. Príslušnú dohodu so zväzom lekárnikov a regiónmi podpísal taliansky minister zdravotníctva Roberto Speranza. Informovala o tom v utorok agentúra APA.

V lekárňach sa budú môcť dať zaočkovať len ľudia, ktorí nemajú nijaké zdravotné problémy. Za každú podanú dávku vakcíny proti ochoreniu Covid-19 dostanú lekárne šesť eur.

,,Celoplošná očkovacia kampaň je kľúčom, ako ukončiť tieto ťažké časy. S očkovaním v lekárňach podnikneme ďalší dôležitý krok, ako urýchliť kampaň," zdôraznil Speranza. Aktuálne je v Taliansku podľa rezortu zdravotníctva zriadených približne 1 990 očkovacích miest.

Francesco Figliuolo, komisár talianskej vlády poverený protikoronavírusovou očkovacou kampaňou, potvrdil, že do veľkonočného pondelka budú do krajiny doručené zhruba tri milióny dávok vakcín. Dodal, že dôležité je v čo najkratšom čase zaočkovať čo najviac ľudí. Každý región má však vlastné pravidlá očkovacej stratégie.

WA 27 Salt Lake City - Cestujúci kráčajú cez halu medzinárodného letiska v americkom meste Salt Lake City v stredu 17. marca 2021. Letecké spoločnosti a spoločnosti pôsobiace v cestovnom ruchu podporujú zavedenie digitálneho zeleného preukazu, takzvaného COVID pasu, ktorý by podporil oživenie koronakrízou zasiahnutého  cestovného ruchu pred blížiacou sa letnou turistickou sezónou. FOTO TASR/AP 

Travelers walk through the Salt Lake City International Airport Wednesday, March 17, 2021, in Salt La
Neprehliadnite

Nemecká vláda dovolenky v zahraničí nateraz nezakáže

Talianske lekárne sa podieľajú i na testovaní obyvateľstva. Na rýchlotesty je možné si vopred zarezervovať termín a odobratie vzorky sa následne koná v stanoch či kontajneroch umiestnených pri lekárňach.

Taliansko dosiaľ očkuje vakcínami od spoločností Pfizer/Biontech, Moderna a AstraZeneca a podľa mediálnych správ má od 16. apríla do krajiny začať dovážať svoje očkovacie látky i firma Johnson & Johnson. V druhom štvrťroku 2021 má byť do Talianska doručených viac ako 50 miliónov dávok a v treťom vyše 80 miliónov dávok. Na jeseň by sa mala spustiť výroba talianskej vakcíny ReiThera.