Nemecká letecká spoločnosť Lufthansa chce prevziať talianske aerolínie ITA Airways postupne v troch krokoch. Oznámil to v piatok generálny riaditeľ skupiny Carsten Spohr. V zmysle podmienok stanovených v zmluve s talianskou vládou Lufthansa vo štvrtok uzavrela dohodu o kúpe 41-percentného podielu za 325 miliónov eur.

Túto dohodu musia ešte schváliť orgány pre hospodársku súťaž v EÚ.

Od roku 2025 by mohla nemecká aerolinka získať ďalších 49 percent a napokon aj zostávajúcich 10 percent, spresnil Spohr. Celkovú kúpnu cenu ani presný časový rámec neuviedol.

Plán Lufthansy pre talianskeho dopravcu počíta s príjmami vo výške 2,5 miliardy eur v tomto roku, pričom v roku 2027 by mali vzrásť na 4,1 miliardy eur, uviedlo vo vyhlásení talianske ministerstvo financií. Počas tohto obdobia chce Lufthansa rozšíriť letku ITA Airways zo 71 lietadiel na 94 a zvýšiť tiež počet zamestnancov zo súčasných štyritisíc na 5 500. Po dokončení dohody by sa ITA Airways mali stať piatym dopravcom v Lufthansa Group.

Letisko Fiumicino v Ríme by sa malo stať jedným z centier Lufthansa Group. Výkonný riaditeľ Lufthansy Carsten Spohr sa vyjadril, že aj Miláno má potenciál pre rast.

ITA Airways oficiálne začali fungovať v októbri 2021 po zbankrotovaní Alitalie. Obe spoločnosti sa dlho usilovali získať partnera. Lufthansa bola jediná letecká spoločnosť, ktorá predložila ponuku v poslednom tendri začiatkom tohto roka. Podľa nej je Taliansko jej tretí najdôležitejší trh po Nemecku a Spojených štátoch. Nemecká spoločnosť už v severnom Taliansku prevádzkuje Air Dolomiti.

Ďalšie dôležité správy

Lufthansa Allegris
Neprehliadnite

Letecké spoločnosti menia prvú triedu na luxusné hotelové izby. Cieľom je získať späť ušlý zisk