Stalo sa v súvislosti s projektom EÚ na výstavbu vysokorýchlostnej železnice medzi Turínom a francúzskym Lyonom, ktorý koaličný partner - Hnutie piatich hviezd (M5S) - pri stredajšom hlasovaní v parlamente nepodporil.

M. Salviniho LN vo štvrtok vyhlásila, že jedinou možnosťou na riešenie vládnej krízy sú nové parlamentné voľby.
„Taliansko potrebuje istoty, odvahu a jednotné rozhodnutia,“ uviedla vo vyhlásení LN. Zároveň pritom vylúčila možnosť bežnej reorganizácie vlády a dodala, že vzhľadom na každodenné súboje vo vládnom kabinete je nezmyselné mandát koalície ďalej predlžovať.

Samotný M. Salvini, ktorý je talianskym ministrom vnútra a vicepremiérom, však premiéra Conteho nevyzval na demisiu a nepohrozil ani tým, že z vlády stiahne svojich ministrov. Pravicová i ľavicová opozícia v parlamente však G. Conteho vyzvali, aby podal demisiu. Svoju žiadosť zdôvodnili tvrdením, že Conteho vláda sa v parlamente už nemôže oprieť o väčšinu poslancov.

Populistické hnutie M5S nepodporuje projekt výstavby zmienenej vysokorýchlostnej železnice, pričom ho označuje za pridrahý a nepotrebný. Štvrtkové vyhlásenie LN označilo hnutie za „nezrozumiteľné“ a stranu vyzvalo, aby jasne definovala, čo chce.

Premiér G. Conte, ktorý má k M5S blízko, zasa vo svojom vyhlásení zo štvrtka večera od M. Salviniho žiadal, aby „vysvetlil národu a zdôvodnil voličom, ktorí verili v možnosť zmeny, čo ho viedlo k tomu, aby náhle narušil činnosť vlády“.

Taliansko čelí pádu vlády, Salvini hrozí predčasnými voľbami

Guiseppe Conte Zdroj: TASR / AP

G. Conte už medzičasom rokoval s prezidentom krajiny Sergiom Mattarellom, ktorý ako jediný má právomoc vypísať predčasné parlamentné voľby.

Talianske médiá pripomenuli, že podľa prieskumov LN má medzi voličmi 36-38 percent sympatizantov, takže vo voľbách by mohla získať dostatok hlasov na vytvorenie jednofarebnej vlády. Spojencom by jej mohlo byť aj krajne pravicové zoskupenie Bratia Talianska (Fratelli d'Italia - FDI).

S. Mattarella však už vo svojich verejných vyhláseniach viackrát zdôraznil, že je nutné, aby v Taliansku na jeseň bola fungujúca vláda - musí totiž vypracovať návrh štátneho rozpočtu na budúci rok a do konca septembra jeho prvú verziu predložiť EÚ. S. Mattarella by v tejto situácii zrejme zvolil možnosť vymenovať úradnícku vládu, čím by perspektívu predčasných volieb posunul na február až marec 2020.

Salvini: jediným riešením vládnej krízy sú nové voľby

M. Salvini vo štvrtok vyhlásil, že jedinou možnosťou na riešenie vládnej krízy sú nové parlamentné voľby. Vyjadril sa tak v súvislosti s projektom EÚ na výstavbu vysokorýchlostnej železnice medzi Turínom a francúzskym Lyonom, ktorý nepodporuje jej koaličný partner Hnutie piatich hviezd (M5S), uvádza tlačová agentúra DPA.

„Taliansko potrebuje istoty, odvahu a jednotné rozhodnutia,“ uviedla vo vyhlásení LN. Zároveň pritom vylúčila možnosť bežnej reorganizácie vlády a dodala, že vzhľadom na každodenné súboje vo vládnom kabinete je nezmyselné mandát koalície ďalej predlžovať.

Taliansko čelí pádu vlády, Salvini hrozí predčasnými voľbami

Matteo Salvini (druhý sprava) pózuje s pravicovými lídrami, s lídrom fínskej pravicovej strany Finns Olli Kotrom (vľavo), predsedom pravicovej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) Jörgom Meuthenom (druhý zľava) a lídrom dánskej Ľudovej strany Andersom Vistisenom (vpravo) Zdroj: TASR / AP

„Každý ďalší deň je strateným dňom. Pre nás je jedinou alternatívou k tejto vláde dať Talianom možnosť vyjadriť sa v nových voľbách,“ dodala vo svojom vyhlásení. Samotný M. Salvini, ktorý je talianskym ministrom vnútra a vicepremiérom, však premiéra Giuseppeho Conteho nevyzval na demisiu a nepohrozil ani tým, že z vlády stiahne svojich ministrov, informovala talianska tlačová agentúra ANSA.

LN okrem zmieneného sporu okolo železničného projektu menovala aj ďalšie oblasti, v ktorých sa názorovo nezhoduje so svojim koaličným partnerom, a to vrátane fiškálnej politiky, energetiky, reformy súdnictva či vzťahov so zvyškom Európy, píše agentúra AP.