Taliansko podnikne právne kroky proti spoločnostiam Pfizer Inc a AstraZeneca v súvislosti s oneskorením dodávok vakcín proti novému koronavírusu. Informovala o tom agentúra Reuters. „Snažíme sa o to, aby sa náš očkovací plán nezmenil," povedal Di Maio vo verejnoprávnej televízii RAI. Taliansky premiér Giuseppe Conte v sobotu vyhlásil, že odkladanie dodávok vakcín je „neprijateľné" a možno ho pokladať za vážne porušenie zmluvných záväzkov. Dodal, že Taliansko využije všetky dostupné právne nástroje.

WA 5 Puurs - Vodič kamiónu čaká v kabíne pred  distribučným centrom v prevádzke americkej spoločnosti Pfizer v belgickom meste Puurs v pondelok 21. decembra 2020. Farmaceutické konzorcium BioNTech/Pfizer môže už od stredy 23. decembra začať s distribúciou vakcín proti novému koroanvírusu do krajín Európskej únie.Vakcína vyvinutá spoločnosťami BioNTech a Pfizer je jediná, ktorú dosiaľ na používanie schválili v EÚ - v pondelok tak urobila Európska agentúra pre lieky (EMA). Už skôr ju na používanie
Neprehliadnite

Talianska vláda zvažuje žalobu na Pfizer kvôli nižšiemu počtu vakcín

Di Maio po otázke, prečo podľa neho farmaceutické firmy boli nútené oznámiť obmedzenia dodávok, vyjadril názor, že jednoducho prisľúbili viac, než dokážu splniť. „Aktivujeme všetky kanály, aby Európska komisia urobila všetko, čo môže, preto, aby prinútila týchto pánov dodržať svoje kontrakty," dodal minister. Pfizer minulý týždeň oznámil, že dočasne spomaľuje dodávky vakcín v Európe, aby podnikol výrobné zmeny, ktoré zvýšia produkciu. V piatok vysokopostavený predstaviteľ pre Reuters povedal, že AstraZeneca tiež informovala Európsku úniu, že zníži dodávky svojej vakcíny proti Covid-19 pre EÚ o 60 percent z dôvodu výrobných problémov.

Námestník talianskeho ministra zdravotníctva Pierpaolo Sileri v nedeľu povedal, že v dôsledku zníženia dodávok oznámeného týmito dvoma firmami sa vakcinácia ľudí vo veku viac ako 80 rokov v Taliansku oneskorí o asi štyri týždne. Očkovanie zvyšku obyvateľstva by sa malo posunúť o asi šesť až osem týždňov. „Takéto zdržanie postihuje celú Európu a dobrú časť sveta, ale som presvedčený, že toto zdržanie možno neskôr dohnať," uviedol v televíznom rozhovore.