Talianska vláda chystá od polovice budúceho roka zakázať v krajine kožušinové farmy, informovala tlačová agentúra ANSA. Podľa nej to vyplýva z úpravy návrhu rozpočtu na rok 2022, ktorú schválil senátny rozpočtový výbor a ktorá tiež počíta s kompenzáciami pre chovateľov kožušinových zvierat vo výške troch miliónov eur.

Maximálne do konca júna

Návrh predpokladá zákaz chovu zvierat, ako sú norky, líšky alebo činčily, za účelom získania kožušín. Súčasným farmám prevádzkujúcim tento chov povoľuje fungovať maximálne do konca júna.

Ošípané sú už dlhý čas predmetom výskumu vedeckých tímov.
Neprehliadnite

Chov ošípaných u nás: Zatváranie fariem, boj s dumpingom, nezáujem štátu a k tomu navrch AMO

Taliansko pred rokom dočasne zakázalo chov norkov po tom, čo sa u nich, podobne ako v niektorých iných krajinách, objavil koronavírus SARS-CoV-2. Tento rok vyzvala aj Európska komisia, aby únijné krajiny zakázali kožušinové farmy. Z únie už predtým taký zákaz zaviedli okrem iného Británia, Rakúsko, Belgicko, Luxembursko, Česko, Chorvátsko či Holandsko.

Zákaz neplatí pre všetkých

Česká republika chov a usmrcovanie zvierat výhradne alebo prevažne za účelom získania kožušín zakázala v roku 2017 novelou zákona na ochranu zvierat proti týraniu. Vtedy existujúce kožušinové farmy museli ukončiť činnosť do začiatku februára 2019.

Zákaz sa vzťahuje na chov líšok a noriek, nie napríklad králikov alebo nutrií, teda zvierat, ktoré sa využívajú aj na mäso.

Thailand's Bat Catchers Investigate The Origins Of COVID-19
Neprehliadnite

Z konšpirácie pravdepodobná teória. SARS-Cov-2 mohol uniknúť z laboratória vo Wu-chane